32nd Annual S.R.H.S. All-Awards

Tuesday, May 13, 2008


Welcome     Thomas Fisher
Grace
          Logan Sauve
M.C.
           Brandon Campbell

Awards Presentations 

Student Council Leadership Awards    Alicia Bruce (President), Ellen Flynn, Cody Coffin, Kaleigh Campbell-Wakaluk, 
                                                               Mary Ellen O'Brien, Andrew O'Brien, Nathan Paton

Prom 2007 Presentations      Members of the Committee

Skills Canada Winners      
Graphic Design - Gold:     Chris Briand  
Web Page Design - Silver:     Brenda Benzies
Restaurant Service - Silver:   Candice McIntosh

Midget Girls' Soccer      
Most Improved Player:
    Morgan Lavie
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Emily Townshend
Most Valuable Player:     Kelsey Laybolt
Congratulations to the Midget Girls' team, Provincial A Gold Medallists, undefeated all season!

Midget Boys' Soccer     
Most Improved Player:
    Jordan Roche
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Dylan Poole
Most Valuable Player:     Thomas Flynn

Senior Girls' Soccer     
Most Improved Player:
    Alicia Bruce
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Ellen Flynn
Most Valuable Player:    Melanie Taylor

Senior Boys' Soccer     
Most Improved Player:    
Wade Karkagie
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Logan Sauve
Most Valuable Player:     Dylan MacKenzie

Midget Girls' Volleyball     
Most Improved Player:
    Bria Paquet
Player Combining Ability & Sportsmanship :     Danielle Mahar
Most Valuable Player:     Kaitlin MacIntyre

Senior Girls' Volleyball     
Most Improved Player:
    Ashley Poole
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Emily Mahar
Most Valuable Player:     Haylee Sheehan

Golf
    Lukas Poole

Track & Field 2007     Ryan Doucette & Logan Sauve’

Yearbook Awards      Ellen Flynn, Amelia Ross, Brady McCloskey, Melissa Conway, Chris Briand, Taylor Mooney, 
                                   & Editors: Katelyn Bruce & Heather Ross

Grad Class Awards     Nicole MacAulay & Allison Townshend

Band Awards    
Grade 9     Most Improved:   
Kaitlin MacIntyre
                   Most Dedicated:   Keiran McClumpha
                   Spirit Award:        Danielle Mahar
Grade 10  
Most Improved:    Kyler Burke
           
       Most Dedicated:   Desiree Gregory
                  Spirit Award:        Emily Mahar
Grade 11  
Most Improved:   Natasha Mills
                 
Most Dedicated:   Chris Briand
                 
Spirit Award:        Bailey Moore
Grade 12   Most Improved:   Haylee Sheehan
                 
Most Dedicated:   Conrad MacDonald
                 
Spirit Award:        Stephen Mitchell 

Volunteer
Award
    Nicole MacAulay

Provincial All-Star Certificates:   
Senior A Girls' Rugby League 2007 All-Star:   
   Emily Mahar
Senior AAA Girls' Rugby League 2007 All-Star:    
  Melanie Taylor
Senior Girls' Soccer League All-Star:    
Melanie Taylor
Senior Boys' Soccer League All-Stars:     Dylan MacKenzie & Logan Sauve
Senior Girls' Volleyball League All Stars:    
Brenda Benzies & Haylee Sheehan
Senior Girls Volleyball Provincial Tournament All-Star:    Haylee Sheehan
Midget Girls' Basketball Provincial Tournament All Star:    
Laura Boertien
Midget Girls' Basketball Provincial Tournament MVP:     Jane McLaughlin
Senior Girls' Basketball League All Star:    Melanie Taylor 
Senior Boys' Basketball League All Stars:    Thomas Fisher & Logan Sauve
Senior Boys' Basketball Provincial Tournament All Stars:     Thomas Fisher, Ben McIsaac, & Logan Sauve
Senior Boys' Basketball Provincial Tournament MVP:     Logan Sauve

Tokens of appreciation to non-staff Volunteer Coaches & Advisors 
Midget Soccer & Senior Softball:  
Rollie Gallant
Midget Soccer & Basketball:   Michelle Laybolt & Shawn Laybolt
Senior Soccer:   J.J. Chaisson
Midget Volleyball:   
Jenna Pahlke & Jossie Ehler
Senior Basketball:  
Theresa McInnis, Natalie Fisher, Roddie Fisher, & Nigel Campbell
Rugby:   Ashley MacIntyre, Megan MacIsaac, & Keisha Rose


Introduction of Guest Speaker:     Melanie Taylor

Guest Speaker:     Allister Smith

Thank-you to Guest Speaker:     Dylan MacKenzie

Continuation of Awards Presentations

Rugby 2007     
A Girls Most Improved Player:   
Sam Llewellyn
A Girls Dedication & Leadership:     Ellen Flynn
A Girls Most Valuable Player     A Girls Most Valuable Player:     Ashley Poole
AAA Girls Most Improved Player:    Mary Ellen O’Brien
AAA Girls Dedication & Leadership:     Julie Deveau & Christina Steele
AAA Girls Most Valuable Player:     Melanie Taylor

Girls Softball 2007     
Most Improved Player: 
    Isabelle Keeler
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Kelly Chaisson
Most Valuable Player:     Meaghan Flynn

Boys Softball 2007     
Most Improved Player: 
    Calvin MacIntyre
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Nelson MacAulay
Most Valuable Player:     A.J. McInnis

Badminton     Most Valuable Players:     Danielle Peters & Dylan MacKenzie

Athletic Association     Brandon Campbell

Midget Boys' Basketball     
Most Improved Player: 
    John MacIntosh
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Brandon O’Keefe
Most Valuable Players:     Jonathan Gallant & Dawson Burke

Midget Girls' Basketball
     
Most Improved Player: 
    Madelyn Stewart
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Emily Townshend
Most Valuable Player:     Laura Boertein
Congratulations to the Midget Girls' team, Provincial A Gold Medallists, undefeated all season!

Senior Girls' Basketball     
Most Improved Player: 
    Kendra Ferron
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Marley MacInnis
Coaches' Award for Dedication & Leadership:     Ashley Deveau & Melanie Boertien
Most Valuable Player:     Melanie Taylor

Senior Boys' Basketball
     
Most Improved Player: 
    Nathan Conway
Player Combining Ability & Sportsmanship:     Marcellus Campbell
Coaches' Award for Dedication & Leadership:     Brandon Campbell
Most Valuable Player:     Logan Sauve’ & Thomas Fisher
Congratulations to the Senior Boys’ team, Provincial AA Gold Medalists!


Teacher/Advisor Award     Kelley Carpenter

Athletic Letters for graduating athletes who have participated in one major sport in an Island league for 3 or more years:
Volleyball:    Kayla Carter, Melissa Conway
Soccer:        Simon Peters
Basketball:   Ashley Deveau, Cindy Mills, Marshall Dunphy, Thomas Fisher, Darcy Paquet
Rugby:         Jessica Clements, Amelia Ross, Heather Ross

Athletic Letters
for graduating athletes who have participated in two major sports
in Island leagues for 3 or more years: 
Soccer & Rugby:         
Ellen Flynn
Soccer & Basketball:   Brandon Campbell, Dylan MacKenzie, Logan Sauve

Athletic Letters for graduating athletes who have participated in three major sports in Island leagues for 3 or more years: 
Soccer & Basketball & Rugby:      
Melanie Taylor

Male & Female Athletes of the Year

Nominations are submitted to the Athletic Department and voting takes place according to criteria which include skill level, coachability & attitude, sportsmanship, number of sports, provincial all-star awards, academics, and leadership. Final selections are made by the Athletic Dept. in consultation with the administration.

Mr. Smith will read the information describing the final nominees for Female and Male Athlete: 
Ashley Deveau                 Brandon Campbell  
Marley MacInnis             Thomas Fisher 
Jorie Rose                        Dylan MacKenzie
Melanie Taylor                Logan Sauve'

Male & Female Athletes of 2007/08:     Logan Sauve' & Melanie Taylor

 

SRHS Home

Athletics All-Awards History