37th Annual S.R.H.S. All-Awards

Thursday, May 9, 2013


Welcome                                Katie White
Masters of Ceremony           Mary-Jane Brothers & Matthew Birt
Grace                                     Victoria Elliott

Awards Presentations 

Student Council Awards for Exceptional Contribution to School Spirit   
            Grade 12:                  Kate MacDonald
   
         Grade 11:                  Cara MacKenzie
           
Intermediate:            
Morgan Cornwall
           
Leadership Award:   
Ben MacNeill (president)
                                                          
Band Awards    
Grade 8/9     Most Improved:   
Hunter Campbell
                      Most Dedicated:   Alyson MacCormack
                      Most Valuable:     Breanna Allen
Senior           Most Improved:    Rebeccah O'Keefe
                      Most Dedicated:   Jason Rose
                      Most Valuable:     Tessa O'Donnell
                     
Attitude & Attendance:   Katie Flynn

Midget Girls' Soccer
      
Most Improved Player:
    Maria Clinton
Ability & Sportsmanship:  Brittney Blackett
Most Valuable Player:     Sarah MacIsaac
Congratulations to the Midget Girls' team, Provincial Gold Medallists

Midget Boys' Soccer
     
Most Improved Player:
    Eddie Jenkins
Ability & Sportsmanship:  Ryan Acorn
Most Valuable Player:     Cole Carpenter
Congratulations to the Midget Boys' team, Provincial Silver Medallists

Senior Girls' Soccer
     
Most Improved Player:
    Liz Burke
Ability & Sportsmanship:  Anna McInnis
Most Valuable Player:      Sarah Flynn

Senior Boys' Soccer     
Most Improved Player:    
Sean Fitzpatrick
Ability & Sportsmanship:  Matthew Birt 
Rookie of the Year:          Austin McNally
Most Valuable Player:      Colby Mooney
Congratulations to the Senior Boys' team, Provincial Bronze Medallists

Midget Girls' Volleyball     
Most Improved Player:
   Allie Mill
Ability & Sportsmanship:  Danika Chapman
Most Valuable Player:      Bailee Ford

Senior Girls' Volleyball     
Most Improved Player:
    Brailyne Jenkins
Ability & Sportsmanship:  Victoria Elliott
Most Valuable Player:      Jayne Robertson

Girls' Cross Country
 
    Courtney Dill
Boys' Cross Country     Liam Carpenter

Track & Field 2012
Junior:
    Jake LaBrech
Senior:    Alex Fitzpatrick & Liam Carpenter

Golf       Mason Boertien

Yearbook Presentations
    
Editors:       Julia O'Hanley, Valerie Dickson, Amy Cahill
                                              Assistants:  Maddy MacDonald, Marrissa McIntosh, Morgan Leyte, Austin Sands

Grad Class Award      Alexa Dill

Volunteers of the Year       Joel Dunphy & Daulton Jenkins

Tokens of appreciation to non-staff Volunteer Coaches & Advisors 
Midget Soccer:  
     Sherry MacDonald, Justin MacKenzie
Midget Volleyball:    Kendyle Campbell
Senior Volleyball:     Margo Robertson
Midget Basketball:   Kelsey Laybolt, Shawn Laybolt
Senior Basketball:   
Shawn Laybolt, Peter McQuaid, Devin Magennis
Rugby:                     Rebecca Chapman, Chelsea MacCormack, Erica MacDonald, Lucas Peters, Joe McElwee, Jordon MacCormack
Caring Hearts:  
       Betty MacPhee

Provincial All-Star Certificates:   
Senior AA Girls' Rugby 2012:   
Rebecca Chapman
Senior AA Boys' Rugby 2012:  
Zach McCormack, Jordon MacCormack
Senior Girls' Soccer:  
                Sarah Flynn, Katie Flynn
Senior Boys' Soccer:  
               Colby Mooney, Liam Carpenter, Dylan Poole
Senior Girls' Volleyball:              Victoria Elliott, Jayne Robertson
Midget Girls' Basketball:            Jasmine Laybolt, Meghan Stewart
Senior Girls' Basketball:             Julia MacAulay, Sydney Moore 
Senior Boys' Basketball:            Matthew Birt, Matthew McIntosh

Congratulations to the Souris Wildcats football team, winner of the PEI Potato Bowl for the 5th year in a row
   

Powerlifting Awards
      
Girls' Most Improved:
    Cara MacKenzie
Girls' Most Dedicated:    Courtney Dill
Boys' Most Improved:    Zack Acorn
Boys' Most Dedicated:   Sean Fitzpatrick

In August of last year Rebecca Chapman, Courtney Dill, & Zach McCormack travelled to Poland as members of Team Canada for the International Powerlifting Championships.  
Rebecca captured the overall Silver medal in her division, setting 9 Canadian & 6 Commonwealth records.  
Zach captured the overall Bronze medal in his division, setting 4 Canadian & 1 Commonwealth record.  
Courtney, one of the youngest competitors in attendance, recorded 2 personal bests and established herself as a medal favourite for the World Championships in Texas this summer.

During the recent March break, seven athletes from Souris High travelled to British Columbia for the National Championships.  
When the comptetive dust had settled, all seven Spartans came away with Gold medals as Canadian Champions!:
Zack Acorn, Calvin Mooney, Sean Fitzpatrick, Cara MacKenzie, Tyler Rose, Ben MacNeill, & Courtney Dill.  
In addition,
Cara, Tyler, Ben, & Courtney combined to set 34 National records among them!!

Junior Female Athlete of the Year:    Jasmine Laybolt
Junior Male Athlete of the Year:       Jake LaBrech


Introduction of Guest Speaker:     Rebeccah O’Keefe

Guest Speaker:     Ms. Charity Sheehan

Thank-you to Guest Speaker:     Ben MacNeill

Continuation of Awards Presentations

Provincial Skills Competition 
Silver Medal in Graphic Design 
     Jessica Cheverie 

Smart Risk Award
        Erica Dixon

Caring Hearts       
Leadership         Julia O'Hanley
Spirit                  Katie White
Certificates
         Julia O'Hanley, Katie White, Alexa Dill, Morgan Leyte, Katie Flynn, Sarah Flynn, Mary-Jane Brothers, Allyson Grant, Victoria Elliott, Sarah Holland

Souris Hospital Volunteers       
Sarah Holland, Alexa Dill, Amy Cahill, Victoria Elliott, Valerie Dickson, Rebeccah Allen, Brandon Blackett, Sarah Flynn, Kristine Buckland, Morgan Leyte 

Badminton
Intermediate MVP 
        Austin Chaisson
Senior MVPs                 Carson Deveau & Liz Burke

Senior AA Girls' Rugby 2012     
Most Improved Player:    
    Brittany Jarvis
Dedication & Leadership:     Tessa O'Donnell
Most Valuable Player:           Rebecca Chapman

Senior AA Boys' Rugby 2012     
Most Improved Player:        Kevin Cameron
Dedication & Leadership:     Zach McCormack
Most Valuable Player:         Jordon MacCormack

Manager of the Year
       Ben MacNeill

Midget Girls' Basketball     
Most Improved Player: 
        Sarah MacIsaac
Ability & Sportsmanship:      Bailee Ford
Most Valuable Player:          Jasmine Laybolt
Congratulations to the Midget Girls' team, Provincial Silver Medallists this year

Midget Boys' Basketball
     
Most Improved Player: 
        Cole Carpenter
Ability & Sportsmanship:      Ryan Acorn
Most Valuable Players:         Isaac Cahill & Jake LaBrech

Senior Girls' Basketball
     
Most Improved Player: 
        Sarah Holland
Ability & Sportsmanship:      Jayne Robertson
Most Valuable Player:          Julia MacAulay, Sydney Moore

Senior Boys' Basketball     
Most Improved Player: 
        Mason Boertien
Ability & Sportsmanship:      Josh Stewart
Most Valuable Player:          Matthew Birt
Congratulations to the Senior Boys' team, Provincial Silver Medallists this year

Intramural Award              Kenny MacKinnon

Athletic Association
         Zack Acorn, Colby Mooney, Mary-Jane Brothers

Teacher/Advisor Award    Dean MacDonald

Athletic Letters for graduating athletes who have participated in one major Senior sport in an Island league for 3 or more years:
Volleyball:    Kilby Blaisdell, Rebeccah O’Keefe, Samantha MacPhee, Brooke Llewellyn 
Soccer: 
       Katie Flynn, Sarah Flynn
Basketball:   Rebeccah O'Keefe, Matthew McIntosh, Randy MacAulay
Rugby:         Tessa O'Donnell, Stephanie MacPhee, Kristine Buckland, Spencer Paton

Athletic Letters for graduating athletes who have participated in two major Senior sports in Island leagues for 3 or more years: 
Volleyball & Rugby:              Victoria Elliott, Valerie Dickson
Soccer & Rugby:                   Dylan MacIntyre, Katie White, Anna McInnis
Soccer & Basketball: 
            Dylan Poole, Mason Boertien

Athletic Letters
for graduating athletes who have participated in three major Senior sports
in Island leagues for 3 or more years: 
Powerlifting & Basketball &Rugby :      
Ben MacNeill
Soccer & Basketball & Rugby :             Matthew Birt

Male & Female Athletes of the Year

Nominations are submitted to the Athletic Department and voting takes place according to criteria which include skill level, coachability & attitude, sportsmanship, number of sports played, team awards, provincial all-star awards, leadership qualities, and academics. Final selections are made by the Athletic Dept. in consultation with the administration.

The final nominees for Male & Female Athlete:  

Zack Acorn, Matthew Birt, Liam Carpenter, Colby Mooney, Dylan Poole  
Courtney Dill, Katie Flynn, Sarah Flynn, Anna McInnis Jayne Robertson

Male & Female Athletes of 2012/13
:     Matthew Birt, Katie Flynn, & Courtney Dill

 

SRHS Home

Athletics All-Awards History