Souris Regional High School

Fall Awards Assembly

October 5, 2012


__________________________________________________________________________________________________________________________


We take the opportunity to recognize outstanding achievement of students from last year’s Grades 8, 9, 10 and 11 classes.  Because of final exams, graduation and other year-end duties in June, it was not possible to acknowledge these students at the end of the school year.  Therefore, each fall we take time to congratulate last year=s students. 

The SRHS Grad Class of 2012 must be recognized for providing plaques for the students ranking in the top three from each grade.  
In addition, Souris Regional High School has provided money prizes for the three highest standings in each grade. It should be noted that Constant & Sustained Effort awards are selected by all teachers and are not necessarily based upon high marks. Students must receive a nomination from at least 4 of their teachers to get one of these certificates.

__________________________________________________________________________________________________________________________


The top 3 students in last year's Grade 8 class:

MORGAN CORNWALL:  Parents:  Dawn McCormick & Brian Cornwall, New Zealand:

a plaque for highest standing in Grade 8 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $100, Certificates of Achievement for third highest standing in Math 200, English 200; and a Certificate for Constant and Sustained Effort. 

ERIN GRANT:  Parents: Danny & Rhonda Grant, Souris River:

a plaque for second highest standing in Grade 8 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $60, Certificates of Achievement for highest standing in Science 200, English 200, Exploratory 200; and second highest standing in Social Studies 200. 

TEAGEN KEW:  Parents:  Adele Neudorf & Anton Kew, Souris Line Road:

a plaque for third highest standing in Grade 8 donated by SRHS Grads 2012, and a school prize of $40, Certificates of Achievement for highest standing in Math 200, Music 200; and a Certificate for Constant and Sustained Effort. 

Other awards for last year's grade 8 class (in alphabetical order):

CARLY BOERTIEN:  Certificates of Achievement for highest standing in Social Studies 200; third highest standing in Science 200; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Carly placed 6th in her class.

NATHAN CAHILL:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Equity 200.

COLE CARPENTER:  A Certificate of Achievement for highest standing in Physical Education 200.

DANIKA CHAPMAN:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Exploratory 200 and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Danika placed 8th in her class.

KARA CHING:  Certificates of Achievement for second highest standing in French 200; third highest standing in Social Studies 200, Music 200, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Kara placed 4th in her class.

MARIA CLINTON:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Physical Education 200.

VANESSA GERMAIN:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.  Vanessa placed 9th in her class.

HANNAH KEUS:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Music 200.

JAKE LABRECH:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Math 200.

REBECCAH LAMBIE:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.

SARAH MACISAAC:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Equity 200; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Sarah placed 10th in her class.

MATTHEW MCINNIS:  A Certificate of Achievement for highest standing in Physical Education 200.

CASSIE MCMAHON:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Exploratory 200.

MEGHAN STEWART:  A Certificate of Achievement for highest standing in Equity 200.

JILLIAN TASSELL:  Certificates of Achievement for second highest standing in English 200; third highest standing in French 200; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Jillian placed 7th in her class.

MIRANDA VELD:  Certificates of Achievement for highest standing in French 200; second highest standing in Science 200; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Miranda placed 5th in her class.


The top 3 students in last year's Grade 9 class:

BREANNA CHING:  Parents: Brian and Dawn Ching, Black Pond:

a plaque for highest standing in Grade 9 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $100, Certificates of Achievement for highest standing in Math 300, English 300, second highest standing in Science 300, Social Studies 300, Exploratory 300; and third highest standing in French 300.

MADDY MACDONALD:  Parents: Tony and Krista MacDonald, Elmira:

a plaque for second highest standing in Grade 9 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $60, Certificates of Achievement for highest standing in Exploratory 300;  second highest standing in Math 300, French 300; third highest standing in English 300 and Science 300.

GRACE MACDONALD:  Parents: Paul and Beth MacDonald, Little Pond:

a plaque for third highest standing in Grade 9 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $40, Certificates of Achievement for highest standing in Music 300; second highest standing in English 300; third highest standing in Social Studies 300 and Exploratory 300.

Other awards for last year's grade 9 class  (in alphabetical order):

DANIKA BERGHAMER:  Certificates of Achievement for highest standing in Social Studies 300; third highest standing in Equity 300; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Danika placed 8th in her class.

DUSTIN CARTER:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Physical Education 300.

CARSON DEVEAU:  A Certificate of Achievement for highest standing in Physical Education 300 and A Certificate for Constant and Sustained Effort. 

REILLY FRASER:  Reilly placed 6th in his class.

BRAILYNE JENKINS:  Certificates of Achievement for highest standing in Science 300; third highest standing in Music 300, Physical Education 300; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Brailyne placed 4th in her class.

JAKE MACKINNON:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.  Jake placed 7th in his class.

MICHELLE MACLENNAN:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Equity 300.

DREW MCCLUMPHA:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.

MARRISSA MCINTOSH:  Certificates of Achievement for highest standing in French 300; second highest standing in Music 300; third highest standing in Math 300; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Marrissa placed 5th in her class.

MEGAN O’HANLEY:  Megan placed 10th in her class.

KRISTEN ROSE:  A Certificate of Achievement for highest standing in Equity 300 and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Kristen placed 9th in her class.

LANEY SANTING:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.


The top 3 students in last year's Grade 10 class:

CARA MACKENZIE:  Parents: Anna and the late Craig MacKenzie, Howe Point:

a plaque for highest standing in Grade 10 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $100,  Certificates of Achievement for highest standing in Math 421, Science 421, French 421, Music 421, Writing 521; second highest standing in English 421 and Geography 421.

ERICA DIXON:  Parents: Eleanor Kenny & Frank Dixon, Fortune Bridge:

a plaque for second highest standing in Grade 10 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $60, Certificates of Achievement for highest standing in English 421, History 421,  Foods 421, and Design 701.

REBECCAH ALLEN:  Parents: Brenda Allen and Michael Allen, Souris:

a plaque for third highest standing in Grade 10 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $40, Certificates of Achievement for highest standing in Art 401; second highest standing in History 421, Music 421; third highest standing in English 421 and Foods 421.

Other awards for last year's grade 10 class (in alphabetical order):

ZACHARY ACORN:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Math 421 and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Zack tied for 8th is his class.

BRANDON BLACKETT:  A Certificate of Achievement for highest standing in ITC 401.

DEANNA BRUCE:  Certificates of Achievement for highest standing in ITC 401 and third highest standing in Foods 421.

THOMAS BRUCE:  A Certificate of Achievement for second highest standing in French 421 and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Thomas tied for 8th is his class.

JENNA CAHILL:  Certificates of Achievement for highest standing in Geography 421; and second highest standing in Writing 521.  Jenna placed 5th in her class.

CHANDLER CAMPBELL:  Certificates of Achievement for second highest standing in Automotive 701; and third highest standing in Math 531.

LIAM CARPENTER:  A Certificate of Achievement for highest standing in Physical Education 401 and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

CHRISTINE CHEVERIE:  A Certificate of Achievement for third highest standing in English 431.

COURTNEY DILL:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.

TIMOTHY DOIRON:  A Certificate for Constant and Sustained Effort. 

MORGAN FAY:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.

SEAN FITZPATRICK:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Music 421 and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

BRANDON FORD:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Welding 701.

VANESSA GREGORY:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Math 431.

ALLIE HASSAN:  A Certificate for Constant and Sustained Effort. 

EMMA HENNESSEY:  A Certificate of Achievement for highest standing in Canadian Studies 401.

LOGAN JAMIESON:  Certificates of Achievement for highest standing in Math 431, English 431; second highest standing in Science 701; and third highest standing in Canadian Studies 401.

KAYLA LONGAPHIE:  A Certificate for Constant and Sustained Effort. 

JASON MACAULAY:  Certificates of Achievement for second highest standing in Science 421, Foods 421, Art 401; and third highest standing in History 421, French 421.  Jason placed 4th in his class.

JULIA MACAULAY:  A Certificate for Constant and Sustained Effort. 

ALEX MACDONALD:  A Certificate of Achievement for highest standing in Canadian Studies 401.

BRODY MACDONALD:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Canadian Studies 401.

DANIEL MACISAAC:  Certificates of Achievement for highest standing in Automotive 701; and second highest standing in Welding 701.

TYLER MACLEAN:  A Certificate of Achievement for second highest standing in English 431.

KENNY MCKINNON:  Certificates of Achievement for second highest standing in Science 421 and third highest standing in Math 421.  Kenny placed 7th in his class.

COLBY MOONEY:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Physical Education 421.  Colby tied for 8th is his class.

JAYNE ROBERTSON:  Certificates of Achievement for third highest standing in Geography 421 and Physical Education 401

TYLER ROSE:  Certificates of Achievement for highest standing in Welding 701; third highest standing in Automotive 701; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

MARY WOODS:  A Certificate of Achievement for highest standing in ITC 401.  Mary placed 6th in her class.


The top 3 students in last year's Grade 11 class:

KATE MACDONALD:  Parents: Paul and Beth MacDonald, Little Pond:

a plaque for highest standing in Grade 11 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $100, Certificates of Achievement for highest standing in Math 521B, Music 521; second highest standing in English 521, Math 521A, Physics 521, Biology 521, and Chemistry 521.

AMY CAHILL:  Parents: Chris and Juanita Cahill, Souris West:

a plaque for second highest standing in Grade 11 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $60, Certificates of Achievement for highest standing in Math 521A, Physics 521, Biology 521, Chemistry 521; second highest standing in Math 521B; and third highest standing in History 621B.

TESSA O’DONNELL:  Parents: David and Lorna O’Donnell, Souris River:

a plaque for third highest standing in Grade 11 donated by SRHS Grads 2012, a school prize of $40, Certificates of Achievement for highest standing in Design 701; second highest standing in English 521, Music 521; and third highest standing in Writing 521.

Other awards for last year's grade 11 class  (in alphabetical order):

MATTHEW BIRT:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.

MASON BOERTIEN:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Math 521B.  Mason placed 6th in his class.

MARY JANE BROTHERS:  A Certificate of Achievement for third highest standing in Art 401.

KRISTINE BUCKLAND:  A Certificate of Achievement for highest standing in French 521.

KOLBY BURKE:  A Certificate of Achievement for third highest standing English 531.

BRYCE CAHILL:  Certificates of Achievement for highest standing in Automotive 801B; and third highest standing in Creative Multimedia 801.

SARAH CHEVERIE:  A Certificate of Achievement for highest standing in English 531.

ALONZO CORCORAN:  A Certificate of Achievement for third highest standing Math 431.

VALERIE DICKSON:  A Certificate of Achievement for third highest standing in French 521 and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

JOEL DUNPHY:  A Certificate of Achievement for highest standing in Science 701.

VICTORIA ELLIOTT:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.

KATIE FLYNN:  A Certificate of Achievement for highest standing in CEO 401.

SARAH FLYNN:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.

ALLYSON GRANT:  Certificates of Achievement for third highest standing in Physics 521 and Biology 521.  Allyson placed 10th in her class.

SARAH HOLLAND:  Certificates of Achievement for highest standing in Design 701, Art 501; and a Certificate for Constant and Sustained Effort.  Sarah placed 9th in her class.

CORY JENKINS:  A Certificate of Achievement for highest standing in Automotive 801D.

DAULTON JENKINS:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.

MORGAN LEYTE:  A Certificates of Achievement for third highest standing in Chemistry 521.  Morgan placed 5th in her class.

RANDY MACAULAY:  A Certificate of Achievement for highest standing in Physical Education 801.

DYLAN MACINTYRE:  Certificates of Achievement for third highest standing in Welding 801A.

BEN MACNEILL:  A Certificate of Achievement for highest standing French 521.

STEPHANIE MACPHEE:  Certificates of Achievement for highest standing in English 521; and third highest standing in Music 521.

CHAD MAHAR:  A Certificate of Achievement for second highest standing in Welding 801A.

SHELBY MAHAR:  A Certificate of Achievement for highest standing in Co-operative Work Studies 502.

KURTIS MCCORMACK:  Certificates of Achievement for highest standing in Automotive 801E; second highest standing in Automotive 801B; and third highest standing in Geography 531.

ANNA MCINNIS:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.  Anna placed 7th in her class.

BRENTT MILLS:  Certificates of Achievement for second highest standing in Math 431 and Welding 801A.

KYLE MURPHY:  Certificates of Achievement for second highest standing in English 531, Geography 531, and Co-operative Work Studies 502.

JULIA O’HANLEY:  A Certificate for Constant and Sustained Effort.  Julia placed 4th in her class.

JEREMY PETERS:  Certificates of Achievement for highest standing in Welding 801A, Welding 801D; and third highest standing in Automotive 801E.

CASSANDRA POOLE:  Certificates of Achievement for highest standing in Peer Helping 701; second highest standing in Art 501; and a certificate for Constant and Sustained Effort.

DYLAN POOLE:  Certificates of Achievement for highest standing in Creative Multimedia 801 and third highest standing in Math 521A.  Dylan placed 8th in his class.

AUSTIN SANDS:  A Certificate of Achievement for highest standing in Automotive 801C.

JERID WALSH:  Certificates of Achievement for highest standing in Geography 531; and third highest standing in Automotive 801B.


The following awards were presented to students who performed very well in the annual Canadian Mathematics Competition sponsored by the University of Waterloo, Ontario:

GRACE MACDONALD:  a medal for the top student from SRHS who participated in the 2012 Grade 9 Level Pascal contest.

ZACHARY ACORN:  a medal for the top student from SRHS who participated in the 2012 Grade 10 Level Cayley contest.


 

SRHS Home

Fall Awards 2011