SOURIS REGIONAL HIGH SCHOOL

GRADUATION EXERCISES

JUNE 21, 2012

 

Processional 

Playing of "O Canada" -  Souris Regional High School Band, under the direction of Mr. Darren Chaisson 


Platform guests:

Lynne MacPhee, vice-principal of Souris Regional High School & MC for the ceremonies
Anna MacKenzie, principal of Souris Regional High School
Timothy Chaisson
, our guest speaker for this evening
Tamara Hubley-Little
, Director of Curriculum Delivery, Eastern School District
Regis & Joan Duffy, representing UPEI
Heidi MacDonald
, counselor at Student Services, UPEI
Laken Pitts, Admissions Advisor, St. Francis Xavier University
Robyn McIntosh
, Recruitment Officer, Mount Saint Vincent University
Kimball Blanchard
, representing Saint Dunstan’s University Board of Governors
Melanie Peters
, Student Services and Admissions, Holland College
Paul MacDonald
, SRHS Language Arts Department Head


Welcome - Sarah MacPhee

Theme Song
- "My Next Thirty Years", sung by members of this year's graduating class

Greetings on behalf of the District - Tamara Hubley-Little

Principal's Address
-
Anna MacKenzie


The recipient of the Governor-General's Medal is the Grade 12 student with the highest average upon graduation, based on all Grade 11 and Grade 12 courses as listed on the student’s official transcript and as required by the Government of Canada.  The Governor-General’s Medal is awarded this year to Carolyn Rose.


We will now recognize the Graduates who have achieved the three highest averages in their Grade 12 year. This average is based on the student’s English 621A mark, plus five other academic Grade 12 courses. 

We had a tie for highest standing in the graduating class this year. These two students will be called to the stage in alphabetical order.


Sarah MacPhee, Little Harbour; an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving a tie for highest standing in Grade 12, a $250 prize donated by Main Street Pharmasave, a $100 prize donated by the Certified General Accountants Association of PEI for excellence in a math-related course, a $50 prize donated by the Honourable Lawrence MacAulay, awarded to a student contributing to student government while maintaining high academic standing, a $50 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes, a $50 Bluefin and Black Rafter prize, a prize donated by the East Point Craft Shop to the Student Council co-president, a Student-Athlete Academic Certificate, and certificates for highest standing in Music 621, second highest standing in English 621, Math 611B, Geography 621 and Math 621B, and for third highest standing in Chemistry 621 and Physics 621.

Carolyn Rose, Souris West; an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving a tie for highest standing in Grade 12, a $500 prize donated by Friends of Elmira and the Tuna Cup Challenge to a graduate with a parent involved in the fishery and who is going on to college or university in a marine-related field or science, a $250 prize donated by Main Street Save Easy, a $200 BioVectra Inc. Prize for highest standing in Chemistry 621, a $75 prize donated by Genivar Inc. for highest marks in a math/physics subject, a Kingsboro Baptist Church prize, a Student-Athlete Academic Certificate, the University of Toronto National Book Award, and certificates for highest standing in Music 621, Physics 621, Chemistry 621, Math 611B and Math 621B, and for third highest standing in Geography 621 and in Biology 621.

Rebecca Chapman, Little Harbour; an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving third highest standing in Grade 12, the $250 John A. McMillan QC Prize for highest standing in English 621, the $200 Margaret LaVie Slattery Prize, a $200 prize donated by the Eastern School District, a $100 prize donated by Chartwell’s/Compass Group, a $50 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes, a $50 Bluefin and Black Rafter prize, a Student-Athlete Academic Medal for the top female student-athlete, and certificates for highest standing in English 621, Geography 621 and Biology 621, and for second highest standing in Math 621B and Physics 621.
 


Diplomas, certificates, PEI High School Graduation Certificates, and some prizes will be awarded at the same time. Honours diplomas are awarded to those students who achieved an average of 80% or over in five Grade 12 subjects and who completed 23 credits, and are indicated by an asterisk on your program. The following students have met the requirements for graduation at Souris Regional High School:

Allea Aitken, Souris; a Certificate, a $75 Bluefin and Black Rafter prize, and a certificate for second highest standing in Biology 801.

Maeghan Marie Allen, Souris; an Honours Diploma, the Peter Davis Memorial Plaque awarded to the graduating student who was the most helpful to other students and to the community as a whole, a school prize, a $50 Bluefin and Black Rafter prize, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Gerard Blaisdell, Sailor’s Hope Road; an Honours Diploma, a $50 school prize, and a certificate for third highest standing in English 631.

Kendel Blaisdell, Souris and Fortune; an Honours Diploma, the Souris Knights of Columbus Prize of $100 awarded to a student who, through hard work and dedication, has achieved academic success, a $50 school prize, and certificates for highest standing in Biology 801, second highest standing in History 621A, and third highest standing in Math 621A.

Rebecca Blaisdell, Fortune; an Honours Diploma, and a $100 prize donated by Abegweit Driving School.

Devan Boertien, Sheep Pond; an Honours Diploma, a $50 school prize, and a Bluefin and Black Rafter prize.

Dimitri Boertien, Sheep Pond; an Honours Diploma, the Dr. Percy Lorne Lavers Memorial Trust of $300, awarded to a student demonstrating good academic standing, character and general progress, a $250 prize donated by Black Pond Farms for a student pursuing a career in business, and a Bluefin and Black Rafter prize.

Emily Bruce, South Lake; a Diploma, a $50 Russell Ching Ltd. Prize awarded to a deserving student from Eastern Kings Consolidated, a $50 school prize, and a South Lake Christian Church prize.

Matthew Burke, Souris; a Certificate, a $100 prize donated by Chapman Bros. Construction, and a $50 Bluefin and Black Rafter prize.

Grant Cahill, St. Charles; an Honours Diploma, a $50 school prize, and a certificate for third highest standing in Co-op Work Studies 602.

Kevin Cameron, East Point; an Honours Diploma, a $500 prize donated by Friends of Elmira and the Tuna Cup Challenge to a graduate with a parent involved in the fishery and who is going on to college or university in a marine-related field or science, a $100 prize donated by St. Columba Parish, a $50 prize donated by the Eastern Kings Community Council for constant and sustained effort, a certificate for third highest standing in Music 621, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Paula Maria Campbell, Souris West; an Honours Diploma, a $100 prize donated by Dr. Stephen O’Brien, a $50 prize donated by the Honourable Lawrence MacAulay, awarded to a student contributing to student government while maintaining high academic standing, a prize donated by the East Point Craft Shop to the Student Council co-president, and certificates for second highest standing in Phys. Ed. 621 and third highest standing in Peer Helping 801.

Jayde Carter, Souris; an Honours Diploma, a $50 school prize, and a certificate for second highest standing in Co-op Work Studies 602.

Jessica Chapman, Souris; an Honours Diploma, a $100 Silver Threads Prize awarded to a student excelling in leadership, a $100 prize donated by the PEI Roadbuilders Association awarded for scholastic achievement, a $50 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes, and a certificate for third highest standing in English 621.  Jessica placed ninth in her class.

Brandon Ching, Red Point; an Honours Diploma, the Main Street Home Hardware Building Centre Prize of $100 awarded to the student with a high average in the full module vocational shop program, a $100 prize donated by Randy and Dianne Holland, a Kingsboro Baptist Church prize, and a certificate for second highest standing in Welding 801D.

Hanna Conway, Souris; an Honours Diploma, a $100 Silver Threads Prize awarded to a student excelling in volunteering, and a $50 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes.

Calvin Daley, Souris Line Road; a Certificate, and a school prize.

Leah Deveau, Souris River; an Honours Diploma, the Anne MacDonald Memorial Prize of $250, awarded to a graduate who plans to pursue further education, has maintained solid academic standing, volunteered significant time for school activities and is always courteous and respectful of others, a Student-Athlete Academic Certificate, and a certificate for highest standing in Peer Helping 801A.

Dylan Fay, Souris River; an Honours Diploma, a $50 school prize, and a gift certificate donated by Long and McQuade to a deserving band student.

Alex Fitzpatrick, Souris; an Honours Diploma, the Fisherpersons Memorial Bursary of $90, awarded to the student with high academic standing in this category and is the son or daughter of a fisherperson, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Kristen Flynn, St. Charles; a Certificate, and the Clifford Ford Memorial Prize of $60 and plaque, awarded to a student who demonstrated hard work and dedication.

Maria Flynn, Monticello; a Diploma, and a school prize.

Eryn Gallant, Souris; an Honours Diploma, and the Souris Knights of Columbus Prize of $100 awarded to a student who, through hard work and dedication, has achieved academic success.

Kelsey Gallant, Elmira; an Honours Diploma, a $100 prize donated by St. Columba Parish, a $50 prize donated by the Eastern Kings Community Council for constant and sustained effort, a CAFÉ certificate and $50 prize for the student achieving the highest mark in French, a CPF core French prize of $50, a Student-Athlete Academic Certificate, and certificates for highest standing in Math 621A, French 621, and Phys. Ed. 621, and for second highest standing in Peer Helping 801A.  Kelsey placed sixth overall in her class.

Ryan Gallant-Edwards, Bear River; an Honours Diploma, the Kay and Joe MacIsaac Scholarship of $250 awarded to a student from Bear River displaying constant and sustained effort in history, a $100 prize donated by McGuire’s Safe Driving Academy, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Chad Gregory, North Lake; a Certificate, and a $50 Russell Ching Ltd. Prize awarded to a deserving student from Eastern Kings Consolidated.

Carson Laidlaw, Souris; a Certificate.

Jodi Lambie, Fortune; an Honours Diploma, a $100 Silver Threads Prize awarded to a most deserving student, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Alyssa Llewellyn, Fortune Bridge; an Honours Diploma, the Chad Chaisson Memorial Plaque and Prize of $100, awarded to an alumnus of Rollo Bay Consolidated who best portrays qualities of leadership, athletics and social activity while maintaining good academic standing, a Kings United Pastoral Charge prize, and a certificate for third highest standing in Biology 801.

Alex MacAulay, Souris River; an Honours Diploma, a $50 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes, a $50 gift card donated by Staples Office Supplies for a deserving student, and a certificate for third highest standing in Family Living 621.

Emma MacAulay, Sheep Pond; an Honours Diploma, a $100 prize donated by the Eastern Kings Early Learning Academy Inc. for a graduate who has achieved success through constant effort, the George A. Leard Memorial Prize of $75 awarded for highest standing in history and who is continuing their education, and certificates for highest standing in Family Living 621 and Island History 621B, and for second highest standing in Chemistry 621 and Biology 621.  Emma placed fourth overall in her class.

Jordon MacCormack, Souris; a Certificate, the Erma Stewart Memorial Volunteer Award of $100 and plaque awarded to a student who contributes to the community through genuine volunteer service and has worked hard to achieve academic success, a $100 prize donated by DeltaWare Systems for excellence in a computer-related course, the Souris Knights of Columbus Prize of $100 awarded to a student who, through hard work and dedication, has achieved academic success, and a certificate for second highest standing in Creative Multimedia 801.

Erika Margaret MacDonald, Little Pond; an Honours Diploma, a $250 prize donated by the Souris Lions Club, a $100 prize donated by St. Francis de Sales Parish, a certificate for third highest standing in French 621, and a Certificate for Constant and Sustained Effort. Erika placed eighth in her class.

Kody MacDonald, East Point Road; a Certificate, and a school prize.

Max MacDonald, Souris; a Diploma, and a $50 school prize.

Ray MacDonald, Sailor’s Hope Road; an Honours Diploma, a High School Agriscience Prize of $200, awarded to a student who best demonstrates abilities, interest, and a strong commitment to the agricultural industry, the Main Street Home Hardware Building Centre Prize of $100 awarded to the student with a high average in the full module vocational shop program, a $100 prize donated by St. Francis de Sales Parish, and a $50 school prize.

Timothy MacDonald, Rollo Bay; an Honours Diploma, the St. Alexis CWL Prize of $100, a certificate for third highest standing in Phys. Ed. 801, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Jonathan MacInnis, Monticello; a Certificate, a $100 prize donated by Rollo Bay Holdings, and certificates for highest standing in English 631 and for second highest standing in Automotive 801C, 801D and 801E.

Dilan MacKinnon, Monticello; a Certificate, and a school prize.

Megan MacPhee, Selkirk Road; an Honours Diploma, a $250 prize donated by the Souris Lions Club, a $100 prize donated by St. Margarets Parish, and certificates for second highest standing in Island History 621B and Family Living 621, and for third highest standing in Math 611B.   Megan placed seventh in her class.

Zach McCormack, Souris Line Road; an Honours Diploma, the Mary Bushey Memorial Prize of $100, awarded to the most deserving graduate from the Souris Line Road, a Student-Athlete Academic Medal for the top male student-athlete, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Devon McDonald
, Monticello; an Honours Diploma, the Montague/Souris Soil and Crop Improvement Association Prize of $250, and a certificate for third highest standing in Welding 801A.

Chelcie McGregor, Souris; a Certificate, a $50 school prize, and a certificate for second highest standing in Phys. Ed. 801.

John McIntosh; Souris River; an Honours Diploma, a $50 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes, and a certificate for second highest standing in Math 621A.

Morgan Mooney, St. Catherines; an Honours Diploma, and a school prize.

Haley Jolene Murphy, Souris; an Honours Diploma, and a $50 school prize.

Melissa Oickle, Souris; an Honours Diploma, a $50 school prize, a $50 Bluefin and Black Rafter prize, and certificates for highest standing in Co-op Work Studies 602 and for second highest standing in English 631.

Brando Olivieri, Souris; a Diploma, and a $50 school prize.

Luke Paton, St. Charles; an Honours Diploma, a $100 prize donated by St. Charles Parish, and a $50 school prize.

Sidney Penny, Sheep Pond; an Honours Diploma, a $500 bursary donated by the Rotary Club of Montague to a student furthering her education and who has worked hard to achieve success, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Steven Penny, Souris River; a Diploma, and a $50 school prize.

Jordan Roche, Fortune; a Certificate, and a $50 school prize.

Larissa Rose, Munn’s Road; an Honours Diploma, a $50 prize donated by the Eastern Kings Community Council for constant and sustained effort, a Kingsboro Baptist Church prize, and certificates for second highest standing in French 621 and for third highest standing in Phys. Ed. 621.  Larissa placed fifth overall in her class.

Brady Sanderson, Bayfield; a Certificate, a school prize, and certificates for third highest standing in Welding 801D and Automotive 801C.

Madelyn Stewart, Red Point; an Honours Diploma, the $200 Stewart McKelvey Prize, a $50 prize donated by the Eastern Kings Community Council for constant and sustained effort, a Kingsboro Baptist Church prize, a Student-Athlete Academic Certificate, and a Certificate for Constant and Sustained Effort. Madelyn placed tenth overall in her class.

Chris Winters, Little Pond; a Certificate, a school prize, and certificates for third highest standing in Welding 801D and Automotive 801D.

Jessie Woods, Lower Rollo Bay; a Diploma, an Active Communities Inc. prize of $100 awarded to a business-oriented student, a Kingsboro Baptist Church prize, a school prize, and a certificate for highest standing in History 621A.


Introduction of Guest Speaker - Erika MacDonald

Guest Speaker - Tim Chaisson

Thank-you to Guest Speaker -
Carolyn Rose



Presentation of Scholarships


Regis and Joan Duffy
will present a scholarship from the University of Prince Edward Island:

Rebecca Chapman – a UPEI Regis and Joan Duffy in Memory of Percy and Helen Murphy Scholarship, valued at $5150 and renewable at full tuition for three additional years.

Heidi MacDonald will present other scholarships from the University of Prince Edward Island:

Paula Maria Campbell – a UPEI Leaders of Tomorrow Scholarship and an Inspiring Excellence Scholarship, with a combined value of $3000.

The following students have received UPEI Inspiring Excellence Scholarship, valued at $1000 each:

Jessica Chapman
Alex Fitzpatrick
Eryn Gallant
Alyssa Llewellyn
Emma MacAulay
Megan MacPhee
Sidney Penny

Laken Pitts, Admissions Advisor for St. Francis Xavier University, will present the following scholarships:

Sarah MacPhee – a St. Francis Xavier University Scholarship valued at $3000, and renewable at $3000 for three additional years.

Carolyn Rose – a St. Francis Xavier University Merit Scholarship valued at $3000, and renewable at $3000 for three additional years.

Robin McIntosh, Recruitment Officer for Mount Saint Vincent University, will present the following scholarships:

Leah Deveau – a Mount St. Vincent University Scholarship valued at $2000.

Jodi Lambie – a Mount St. Vincent University Scholarship valued at $1500.

The following students have received scholarships from colleges or universities not represented here tonight. Ms. Tamara Hubley-Little will present congratulatory letters to these students:

Erika MacDonald – a Saint Mary’s University Scholarship valued at $3500, and renewable at $3500 for three additional years.

Hanna Conway – a Saint Mary’s University Scholarship valued at $1000, and renewable at $1000 for three additional years.                     

Kelsey Gallant – a Mount Allison University Scholarship valued at $1500, and renewable at $1500 for three additional years.

Timothy MacDonald – an Alberta College of Art and Design Eaton Entrance Scholarship valued at $4000.

Madelyn Stewart – three University of New Brunswick (Saint John) Scholarships with a combined value of $1750, and renewable at $1500 for three additional years.

Kevin Cameron  – a University of New Brunswick Governor Thomas Carleton Scholarship valued at $1000.

John McIntosh – a University of New Brunswick Governor Thomas Carleton Scholarship valued at $1000.

Larissa Rose – a Crandall University Stephen and Ella Steeves Scholarship valued at $1760.

Maeghan Allen – a Crandall University William Byron and Audrey McLeod Entrance Bursary valued at $1000.  

Zach McCormack – a Dalhousie University Scholarship valued at $750.

Melanie Peters will make the following presentations on behalf of Holland College:

Brandon Ching – a Samuel Holland Entrance Scholarship valued at $3000.                                                                                                                    

Dylan Fay – a MacLean Construction Ltd. Entrance Bursary valued at $750, and the $600 Town of Souris Scholarship, presented to a student with a minimum average of 75%, indicating an aptitude for a Holland College program, and demonstrating community and volunteer involvement.

Anne Peters, school guidance counselor, will make the following presentations:

Kelsey Gallant – a Terry Fox Humanitarian Award valued at $7000, and renewable at $7000 for three additional years.

Emma MacAulay – a Marguerite Bourgeoys Bursary in the amount of $1100.

Kimball Blanchard, representing the Saint Dunstan’s University Board of Governors, will present the following scholarship:

Jessica Chapman – an SDU Board of Governors Saint Dunstan Scholarship valued at $5000, and renewable at $5000 for three additional years.

Souris Credit Union has donated over $122,000 to deserving Souris students since the inception of their bursary program. Paul MacNeill and Mildred MacCormack will make the bursary presentations:

To Devan Boertien and Madelyn Stewart:  two Souris Credit Union Scholarships valued at $1800 each.

To Rebecca Chapman and Zach McCormack: two Souris Credit Union – Eleanor Clinton Memorial Bursaries valued at $1800 each.

To Jayde Carter: a $1800 Margaret MacDonald Memorial Bursary.

To Morgan Mooney:  a $1800 Abby Chaisson Memorial Bursary.  

To Erika MacDonald:  a Wayne D. Kane Honorarium valued at $1800.    

David Fraser, manager of the Souris Co-op, will make the next presentation:

Carolyn Rose – the Co-op Atlantic McEwen Scholarship, valued at $1000 and renewable for three additional years, and the $200 Alvin Paquet Memorial Scholarship, awarded to a deserving employee of Souris Co-op.

Glen Cameron, representing 4-H on PEI, will present the following award:

Jessica Chapman – the Jamie Irving Memorial 4-H Scholarship in the amount of $1000.

Keir Kenny and Lynn Hodgson, representing the Friends of the Confederation Centre of the Arts, will make the next presentation:

Timothy MacDonaldThe Friends’ Gwen Fichaud, Eleanor Lowe, and Elspeth Putnam Art to the Schools Memorial Scholarship for Visual Arts Studies, valued at $750.

Mr. David Perry, representing the Royal Canadian Legion, will make the next presentation:

Erika MacDonald – a Royal Canadian Legion PEI Command Bursary in the amount of $500.

The following major awards were selected on the basis of June grades and therefore were unavailable at the time of printing the program. Mrs. MacKenzie will  make the following presentations:

Larissa Rose – the Arthur and Teresa MacDonald Charitable Trust Scholarship in the amount of $1000, awarded to a deserving student who has demonstrated effort and dedication in their studies and is continuing further studies at university or college.

Max MacDonald – the Catherine and Melvin McQuaid Memorial Scholarship in the amount of $1000 awarded to the student who is registered at UPEI, who has demonstrated a sense of community or school commitment through school activities or volunteer work.

Emma MacAulay – the Cahill Construction Scholarship valued at $1000, presented to a deserving student who has not received a renewable scholarship.

Kelsey Gallant – the Confederation Bridge Education Bursary in the amount of $1000, awarded to a student with acceptable academic performance, demonstrated leadership potential, and commitment to involvement in the community.

Alex Fitzpatrick – a Canadian Postmasters and Assistants Association Scholarship of $1000, which he won based on a winning essay about trade unionism.

Chelcie McGregor – the Kaylee Dawn Jackson Memorial Bursary in the amount of $1000, awarded to a deserving Souris Regional High graduate who has the ability to inspire others with their courage, has shown concern and encouragement to fellow students, has shown constant and sustained effort to maintain good academic standing during their high school years, and has been accepted to and plans to attend Holland College.

Lori, Darrell and Sam Lesperance will make the next presentation:

Calvin Daley – the Mitchell Lesperance Memorial Bursary in the amount of $300, awarded to a deserving graduate from the Alternate Education program.

Anthony and Kelsey MacPhee will make a presentation:

Sarah MacPhee – the Tyler MacPhee Memorial Bursary valued at $1000, presented to a graduating Souris Regional High student who has been accepted at St. Francis Xavier University and who has demonstrated a love of life shown through kindness, compassion and comradery towards her peers.

Denis Thibodeau, President of the Souris Harbour Authority Inc., will present the following award:

Madelyn Stewart – the Souris Harbour Authority Inc. Scholarship valued at $1000, awarded to a student furthering his or her education in a marine- or science-related program.

Brian and Rosie Brown to make a presentation:

John McIntosh – the Paula Brown Memorial Scholarship valued at $1000, presented to a graduate of SRHS who is going to further study at university and who has demonstrated leadership in sports and other extra-curricular activities while maintaining high academic standing.

Norma MacKenzie will make a presentation:

Megan MacPhee – a $500 scholarship donated by the Fortune Community Centre awarded to a student from the former Fortune School District who has the highest average in Grade 12.

Ernestine and Richard MacDonald will make a presentation:

Brandon Ching – a $500 prize in memory of Jordan MacDonald, awarded to a former classmate of Eastern Kings Consolidated.

Jimmy Hughes will make the following presentation:

Maeghan Allen -- the $500 Doreen Hughes Memorial Scholarship, awarded to a person with a strong spiritual side who is a hard worker.

David Perry will make the following presentations:

Alex Fitzpatrick – the Royal Canadian Legion Souris Branch #3 Memorial Scholarship of $300, awarded to a deserving student going on to post-secondary study and who is related to a veteran.

To Maeghan Allen, Paula Maria Campbell, Eryn Gallant, Timmy MacDonald and Zach McCormack:  a Poppy Fund Bursary, valued at $200 each.

Kelsey Gallant – the Sunshine Award in memory of Sandra MacDonald valued at $300, awarded to the graduating student who brought the most pleasantness to class every day.

Larry LeBlanc will present the following award:

To Rebecca Chapman and Zach McCormack – the Tom Nicholls Award of $100 each, presented to graduating members of the SRHS Powerlifting team who combine excellent academic and powerlifting performance. Rebecca and Zach are Honours graduates and will be competing as members of Team Canada at the 2012 Sub Junior Powerlifting Championships in Poland this September.

In addition to the numerous prizes and awards handed out this evening, it should be noted that 26 of our grads are participating in the Community Service Bursary Program.  This program allows students to earn tuition credits while volunteering with non-profit and non-political local organizations.  These credits can later be used to help pay tuition fees at a post-secondary institution.  Volunteer hours and credits may continue to be collected until August 31st of their graduating year.

 

Valedictory - Dimitri Boertien


This brings the evening’s program to an end. 

We would like to conclude by offering a sincere thank you to the following:
    to the individuals and organizations who contributed scholarships, bursaries, plaques and prizes presented this evening;
    to the musicians of the SRHS band for providing tonight’s music;
    to Mark Haines, Joel Dunphy, and Mike Kissel for their assistance with the grad song and with the sound system tonight;
    to Mr. Colin Lavie and the Rink Committee for making their facilities available to us; 
       
to Main Street Home Hardware for the use of their truck to move chairs here to the rink;
    to the staff of SRHS who contribute in many ways to graduation;
    and to all family and friends gathered here this evening for your kind attention.


Recessional 


 

SRHS Home

Graduations from Other Years