SOURIS REGIONAL HIGH SCHOOL

GRADUATION EXERCISES

JUNE 19, 2013

 

Processional 

Playing of "O Canada" -  Souris Regional High School Band, under the direction of Mr. Darren Chaisson 


Platform guests:

Lynne MacPhee, vice-principal of Souris Regional High School & MC for the ceremonies
Anna MacKenzie, principal of Souris Regional High School
Dr. Terry McCormack
, our guest speaker for this evening
Anne Hall
, School Effectiveness Department Leader, English Language School Board
Jeffrey Chapman, Trustee for the English Language School Board
Bernadette Murphy, representing Dr. Regis and Mrs. Joan Duffy
Adrienne Montgomery, First Year Academic Advisor, UPEI
Kimball Blanchard
, representing Saint Dunstan’s University Board of Governors
Melanie Peters
, Student Services and Admissions, Holland College
Paul MacDonald
, SRHS Language Arts Department Head


Welcome - Mary-Jane Brothers

Theme Song
- "Springsteen", sung by members of this year's graduating class

Greetings on behalf of the English Language School Board - Jeffrey Chapman

Principal's Address
-
Anna MacKenzie


The recipient of the Governor-General's Medal is the Grade 12 student with the highest average upon graduation, based on all Grade 11 and Grade 12 courses as listed on the student’s official transcript and as required by the Government of Canada.  The Governor-General’s Medal is awarded this year to Kate MacDonald.


We will now recognize the Graduates who have achieved the three highest averages in their Grade 12 year. This average is based on the student’s English 621A mark, plus five other academic Grade 12 courses. 

Amy Cahill, Souris West: an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving highest standing in Grade 12, a $250 prize donated by Main Street Save-Easy, the $250 John A. McMillan QC Prize for highest standing in English 621, the $200 BioVectra Prize for highest standing in Chemistry 621, a $75 prize donated by Genivar Inc. for highest marks in a math/physics subject, a prize donated by the East Point Craft Shop to the Yearbook co-editor, and certificates for highest standing in English 621, Physics 621, Math 621B, Phys. Ed. 621, Chemistry 621, Biology 621, and Geography 621, and for third highest standing in Math 611B.

Kate MacDonald, Little Pond: an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving second highest standing in Grade 12, a $225 prize donated by Main Street Pharmasave, a $100 Silver Threads Prize awarded to a most deserving student, a $70 prize donated by St. Francis de Sales Parish, the University of Toronto National Book Award, a certificate for being a 2013 Canadian Merit Scholarship semi-finalist, and certificates for highest standing in Biology 621, second highest standing in Math 611B, Music 621, and Chemistry 621, and for third highest standing in Math 621B, Physics 621, and English 621.

Mason Boertien, Bay Fortune: an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving third highest standing in Grade 12, a $200 prize donated by the English Language School Board, the Chad Chaisson Memorial Plaque and Prize of $100, awarded to an alumnus of Rollo Bay Consolidated who best portrays qualities of leadership, athletics and social activity while maintaining good academic standing, a Student-Athlete Academic Medal for the top male student-athlete, and certificates for highest standing in Math 611B and Math 621B, second highest standing in Physics 621, and for third highest standing in Chemistry 621.  
 


Diplomas, certificates, PEI High School Graduation Certificates, and some prizes will be awarded at the same time. Honours diplomas are awarded to students who achieved an average of 80% or over in six Grade 12 subjects, including English, and who completed 23 credits, and are indicated by an asterisk on your program. The following students have met the requirements for graduation at Souris Regional High School:

Jeremy Hennessey, Souris: a Transitions Certificate, the Peter Davis Memorial Plaque awarded to the graduating student who was the most helpful to other students and to the community as a whole, and a school prize.

Matthew Joseph Birt, Chepstow: an Honours Diploma, the Anne MacDonald Memorial Prize of $300, awarded to a graduate who plans to pursue further education, has maintained solid academic standing, volunteered significant time for school activities and is always courteous and respectful of others, the $200 Alvin Paquet Memorial Scholarship, awarded to a deserving employee of Souris Co-op, a $100 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes, a Student-Athlete Academic Certificate, and a certificate for second highest standing in Math 801.

 Kilby Blaisdell, Souris: a Diploma, a $250 prize donated by Black Pond Farms for a student pursuing a career in agriculture, and a certificate for highest standing in Communications 801.

Mary-Jane Katherine Brothers, Little Harbour: an Honours Diploma, a $250 prize donated by the Souris Lions Club, the Clifford Ford Memorial Prize of $60 and plaque, awarded to a student who demonstrated hard work and dedication, a Student-Athlete Academic Certificate, and a certificate for third highest standing in Music 801.

Tyson Brown, Souris: a Certificate, and a school prize.

Kristine Buckland, Souris: an Honours Diploma, a $100 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes, and a certificate for second highest standing in French 621.

Kolby Burke, St. Charles: a Certificate, and a school prize.

Bryce Cahill, Selkirk: an Honours Diploma, the Souris Knights of Columbus Prize of $100 awarded to a student who, through hard work and dedication, has achieved academic success, a $50 school prize, and a certificate for second highest standing in Automotive 801C.

Sarah Jessica Cheverie, St. Charles: a Certificate, a $200 prize donated by the Souris Co-op, awarded to the son or daughter of a Co-op member who cooperates well with both students and staff, a certificate for second highest standing in English 631 and for third highest standing in Geography 631.

Curt Clements, Souris Line Road: a Certificate.

Sicilia Clements, Souris: a Certificate, and a $50 school prize.

Katelyn Cluney, Selkirk: a Certificate, and a $50 Bluefin and Black Rafter prize.

Valerie Dickson, Campbell’s Cove: an Honours Diploma, the $200 Margaret LaVie Slattery Prize, a $200 prize donated by the Souris Co-op, awarded to the son or daughter of a Co-op member who cooperates well with both students and staff, a school prize for the Yearbook co-editor, and a certificate for Constant and Sustained Effort.  Valerie placed tenth in her class.

Alexa Dill, Lower Rollo Bay: an Honours Diploma, a $250 prize donated by Eastern Kings Local of PEI Nurses Union to a deserving student accepted into a Bachelor of Nursing degree program, a CPF Core French prize of $50, a Student-Athlete Academic Certificate, and certificates for second highest standing in Phys. Ed. 801 and third highest standing in Phys. Ed. 621, and a certificate for Constant and Sustained Effort.

April Duncan, Little Pond: a Certificate, and a school prize.

Joel Dunphy, Souris: an Honours Diploma, the Souris Knights of Columbus Prize of $100 awarded to a student who, through hard work and dedication, has achieved academic success, a $50 prize donated by DeltaWare Systems for excellence in a computer-related course, and a $50 school prize.

Victoria Donna Elliott, Kingsboro: an Honours Diploma, the $200 Stewart McKelvey Prize, a $50 Russell Ching Ltd. Prize awarded to a deserving student from Eastern Kings Consolidated, a Student-Athlete Academic Certificate, and a Kingsboro Baptist Church prize.

Justin Enslow, Souris: a Certificate, a school prize, and a certificate for highest standing in Automotive 801E.

Katie Flynn, Souris West: an Honours Diploma, a $200 prize donated by the Souris Co-op, awarded to the son or daughter of a Co-op member who cooperates well with both students and staff, a $100 Silver Threads Prize awarded to a student excelling in leadership, a Kings United Pastoral Charge prize, a Student-Athlete Academic Certificate, and a certificate for highest standing in Music 621. Katie placed ninth in her class.

Sarah Flynn, Gowan Brae: an Honours Diploma, a $100 prize donated by St. Mary’s and St. Alexis Parishes, a Student-Athlete Academic Certificate, a certificate for highest standing in Phys. Ed. 801, and a certificate for Constant and Sustained Effort.

Casey Germain, Bayfield: an Honours Diploma, a $50 school prize, and a certificate for highest standing in Math 621A.

Allyson Grant, Souris River Road: an Honours Diploma, the Dr. Percy Lorne Lavers Memorial Trust of $300, awarded to a student demonstrating good academic standing, character and general progress, a $200 prize donated by the Souris Co-op, awarded to the son or daughter of a Co-op member who cooperates well with both students and staff, and a certificate for second highest standing in English 621.  Allyson placed sixth in her class.

Chad Greencorn, Little Pond: a Certificate, and a $70 prize donated by St. Francis de Sales Parish.

Trevor Gregory, Fortune Bridge: a Certificate.

Sarah Holland, Souris: an Honours Diploma, and a school prize.

Cory Jenkins, Little Pond: a Certificate, and a school prize.

Daulton Jenkins, Souris West: an Honours Diploma, and a $50 prize donated by DeltaWare Systems for excellence in a computer-related course.

Alyssia Marie Johnston, Souris: a Diploma, and a school prize.

Lucas Lesperance, St. Margaret’s: an Honours Diploma, a school prize, and a certificate for third highest standing in Coop Work Studies 602A.

Morgan Leyte, Fortune Bridge: an Honours Diploma, a $100 Silver Threads Prize awarded to a student excelling in volunteering, a $50 school prize, certificates for third highest standing in Biology 621 and French 621, and a certificate for Constant and Sustained Effort. Morgan placed fifth in her class.

Brooke Llewellyn, St. Charles: an Honours Diploma, a $100 prize donated by the Eastern Kings Early Learning Academy Inc. for a graduate who has achieved success through constant effort, a $50 school prize, and certificates for second highest standing in Accounting 621 and third highest standing in Math 621A.

Travis Longaphie, Little Pond: an Honours Diploma, the Scotia Capital Award valued at $350, and a school prize.

Ryan Lukowich, Rock Barra: a Certificate, a $50 Bluefin and Black Rafter prize, and a school prize.

Randy MacAulay; Chepstow: an Honours Diploma, a $200 prize donated by the Souris Co-op, awarded to the son or daughter of a Co-op member who cooperates well with both students and staff, and a South Lake Christian Church prize.

J.D. MacDonald, Little Pond: a Certificate, a $70 prize donated by St. Francis de Sales Parish, a $50 school prize, and a certificate for third highest standing in Automotive 801D.

Dylan MacIntrye, Lower Rollo Bay: an Honours Diploma, a Student-Athlete Academic Certificate, a school prize, and a certificate for third highest standing in Phys. Ed. 801.

Benjamin Gary MacNeill, Little Harbour: an Honours Diploma, a $100 prize donated by the Honourable Lawrence MacAulay, awarded to a student contributing to student government while maintaining high academic standing, a CAFÉ certificate and $50 prize for the student achieving the highest mark in French, a Kingsboro Baptist Church prize, and certificates for highest standing in French 621, second highest standing in Automotive 801D, and third highest standing in Political Studies 621.

Samantha MacPhee, Monticello: a Certificate, a $25 gift card donated by Staples Office Supplies for a deserving student, and a school prize.

Stephanie MacPhee, Souris: an Honours Diploma, and a school prize.

Chad Mahar, Souris: an Honours Diploma, a $50 school prize, and certificates for second highest standing in Automotive 801B and in Welding 801C.

Shelby Mahar, Souris West: a Certificate, a school prize, and a certificate for highest standing in Coop Work Studies 602B.

Kurtis McCormack, Souris: an Honours Diploma, a school prize, and a certificate for highest standing in Automotive 801D.

Nathan McCormack, Souris Line Road: an Honours Diploma, a $250 prize donated by the Souris Lions Club, the Mary Bushey Memorial Prize of $100, awarded to the most deserving graduate from the Souris Line Road, and a certificate for second highest standing in Political Studies 621.

Anna McInnis, Fortune Wharf Road: an Honours Diploma, a $100 prize donated by St. Margaret’s Parish, a $50 school prize, a Student-Athlete Academic Medal for the top female student-athlete, and a certificate for Constant and Sustained Effort.  Anna placed fourth in her class.

Matthew McIntosh, Souris River Road: a Diploma, and a school prize.

Edmund McNeill, Souris: a Certificate, and a school prize.

Brentt Mills, Souris Line Road: an Honours Diploma, a school prize, and certificates for highest standing in English 631 and second highest standing in Communications 801.

Stephen Mills, Fortune: a Certificate, and a school prize.

Sydney Moore, Fortune Wharf Road: a Certificate, and a school prize.

Coady Murphy, Red Point: a Certificate, a school prize, and a certificate for second highest standing in Geography 631.

Tessa O’Donnell, Souris River Road: an Honours Diploma, the Montague/ Souris Soil and Crop Improvement Association Prize of $250, the George A. Leard Memorial Prize of $75 awarded for high standing in Island history and who is continuing their education, a $50 prize donated by Rollo Bay Holdings Ltd., certificates for second highest standing in Economics 621 and third highest standing in Music 621, and a certificate for Constant and Sustained Effort.  Tessa placed seventh in her class.

Julia O’Hanley, Souris: an Honours Diploma, a $50 school prize, a prize donated by the East Point Craft Shop to the Yearbook co-editor, and certificates for highest standing in Economics 621 and Political Studies 621.  Julia placed eighth in her class.

Rebeccah O’Keefe, Souris River Road: a Diploma, and the St. Alexis CWL Prize of $100.

Spencer Paton, Rollo Bay West: an Honours Diploma, the Main Street Home Hardware Building Centre Prize of $100 awarded to the student with a high average in the full module vocational shop program, a $50 school prize, and certificates for highest standing in Automotive 801C, second highest standing in Welding 801E and for third highest standing in Welding 801C.

Robert Pellerin, Little Pond: an Honours Diploma, a $50 school prize, and certificates for second highest standing in Coop Work Studies 602A and third highest standing in Automotive 801C.

Jeremy Peters, St. Charles: an Honours Diploma, the Main Street Home Hardware Building Centre Prize of $100 awarded to the student with a high average in the full module vocational shop program, a $100 prize donated by St. Charles Parish, the PEI Technology Teachers’ Association Bursary of $100, the Fisherpersons Memorial Bursary of $90, awarded to the student with high academic standing in this category and is the son or daughter of a fisherperson, a $50 school prize, and certificates for highest standing in Math 801, Welding 801C, Welding 801E,  and Automotive 801A, and for second highest standing in Math 621A.

Cassandra Poole, Lakeville: an Honours Diploma, the QEH Internal Medicine Group Scholarship of $500, awarded to a student pursuing post-secondary education with a positive work ethic and drive for success, a $50 Russell Ching Ltd. Prize awarded to a deserving student from Eastern Kings Consolidated, a $50 prize donated by Chartwell’s/Compass Group, a South Lake Christian Church prize, certificates for highest standing in Peer Helping 801 and third highest standing in Geography 621, and a certificate for Constant and Sustained Effort.

Dylan Poole, Souris: an Honours Diploma, a $100 prize donated by the PEI Roadbuilders Association awarded for scholastic achievement, a $100 prize donated by Dr. Stephen O’Brien, a Kings United Pastoral Charge prize, and a certificate for highest standing in Accounting 621.

Brittany Rideout, Souris: a Certificate.

Austin Sands, Kingsboro: an Honours Diploma, the Souris Knights of Columbus Prize of $100 awarded to a student who, through hard work and dedication, has achieved academic success, and a Kingsboro Baptist Church prize.

Melanie Sheehan, Fortune: a Certificate, and a school prize.

Jerid Walsh, Eglington: an Honours Diploma, a $50 school prize, and certificates for highest standing in Coop Work Studies 602A and third highest standing in English 631.

Katie White, Souris: a Diploma, and the Erma Stewart Memorial Volunteer Award of $100 and plaque, awarded to a student who contributes to the community through genuine volunteer service and has worked hard to achieve academic success.


Introduction of Guest Speaker - Nathan McCormack

Guest Speaker - Dr. Terry McCormack

Thank-you to Guest Speaker -
Julia O'Hanley



Presentation of Scholarships


Bernadette Murphy will present the first scholarship:

Kate MacDonald the Percy and Helen Murphy Renewable Scholarship donated by Dr. Regis and Mrs. Joan Duffy, valued at $5360 and renewable at full tuition for three additional years.

Adrienne Montgomery will make the following scholarship presentations from the University of Prince Edward Island:

Amy Cahill – a UPEI Entrance Scholarship and an Inspiring Excellence Scholarship, with a combined value of $4000.

Katie Flynn – a UPEI Leaders of Tomorrow Scholarship and an Inspiring Excellence Scholarship, with a combined value of $3000.

Ben MacNeill a UPEI Scholarship provided by Canadian Parents for French and an Inspiring Excellence Scholarship, with a combined value of $3000.

Morgan Leyte the Audrey J. Tinney Nursing Scholarship and a UPEI Inspiring Excellence Scholarship, with a combined value of $2000.

The following students have received UPEI Inspiring Excellence Scholarship, valued at $1000 each:

Mason Boertien
Valerie Dickson
Sarah Flynn

Allyson Grant
Nathan McCormack

The following students have received scholarships from colleges or universities not represented here tonight. Anne Hall will present congratulatory letters to these students:

Tessa O’Donnell – a Saint Mary’s University Scholarship valued at $3400, and renewable at $2000 for three additional years.

Joel Dunphy – a University of New Brunswick Scholarship valued at $2500, and renewable at $1000 for three additional years.

Dylan Poole – a University of New Brunswick Scholarship valued at $1000, and renewable at $1000 for three additional years.

Julia O’Hanley – a St. Francis Xavier University Scholarship valued at $1000, and renewable at $1000 for three additional years.

Mary-Jane Brothers – a St. Thomas University Scholarship valued at $1000, and renewable at $1000 for three additional years.

Anna McInnis
– a Memorial University of Newfoundland Scholarship valued at $2000.  

Melanie Peters will make the following presentations on behalf of Holland College:

Jeremy Peters – a Samuel Holland Entrance Scholarship valued at $3000.

Kristine Buckland – a Holland College Leadership Award valued at $1000.

Victoria Elliott – a Partners in Value Award of $1000.   

Matthew Birt the $600 Town of Souris Scholarship, presented to a student with a minimum average of 75%, indicating an aptitude for a Holland College program, and demonstrating community and volunteer involvement.

Kimball Blanchard, representing the Saint Dunstan’s University Board of Governors, will present the following scholarship:

Allyson Grant – an SDU Board of Governors Saint Dunstan Scholarship valued at $5000, and renewable at $5000 for three additional years.

Erika Wheeler, representing Girl Guides of Canada, will make the next presentations
:

Kate MacDonald
the Girl Guides of Canada Pinchin Environmental Ltd. Scholarship valued at $2000, and the Honourable Marion L. Reid Award of $100 and plaque, awarded to an active Senior Branch member who has contributed to Guiding over and above expectations, has been active in volunteer service in her community, and who exemplifies the Guide Promise and Law in her daily living.

Souris Credit Union is celebrating its 60th year of business and has donated over $131,000 to deserving Souris students since the inception of their bursary program. Paul MacNeill and Judy MacAulay will make the bursary presentations, which are valued at $1800 each:

Randy MacAulay and Spencer Paton:  a Souris Credit Union Scholarship.

Sarah Holland: a Souris Credit Union – Eleanor Clinton Memorial Bursary.

Joel Dunphy: a Margaret MacDonald Memorial Bursary.

Julia O’Hanley:  a Wayne D. Kane Honorarium.

Matthew Birt:  a 60th Anniversary Bursary.

Jeffrey Chapman, ELSB trustee, will make a presentation
:

Sarah Holland – the PEI Mutual Trust Scholarship in the amount of $800.

The following major awards were selected on the basis of June grades and therefore were unavailable at the time of printing the program. Mrs. MacKenzie will  make the following presentations:

Daulton Jenkins – the Catherine and Melvin McQuaid Memorial Scholarship in the amount of $1000, awarded to the student registered at UPEI who has demonstrated a sense of community or school commitment through school activities or volunteer work.

Amy Cahill – the Cahill Construction Scholarship valued at $1000, presented to a deserving student who has not received a renewable scholarship.

Amy also receives the Trustees of the Knights of Columbus Fourth Degree Pro Deo and Pro Patria (Canada) Scholarship, valued at a maximum of $1500 annually.

Robert Pellerin – the Kaylee Dawn Jackson Memorial Bursary in the amount of $1000, awarded to a deserving Souris Regional High graduate who has the ability to inspire others with their courage, has shown concern and encouragement to fellow students, has shown constant and sustained effort to maintain good academic standing during their high school years, and has been accepted to and plans to attend Holland College.

Sarah MacPhee will make a presentation:

Alexa Dill the Tyler MacPhee Memorial Bursary valued at $1000, presented to a graduating Souris Regional High student who has been accepted at St. Francis Xavier University and who has demonstrated a love of life shown through kindness, compassion and comradery towards her peers.  

Denis Thibodeau, President of the Souris Harbour Authority Inc., will present the following award:

Lucas Lesperance the Souris Harbour Authority Inc. Scholarship valued at $1000, awarded to a student furthering his or her education in a marine-related program.  

Suzanne Natale will make a presentation:

Mason Boertien – the Paula Brown Memorial Scholarship valued at $1000, presented to a graduate of SRHS who is going to further study at university and who has demonstrated leadership in sports and other extra-curricular activities while maintaining high academic standing.

Lori, Darrell and Sam Lesperance will make the next presentation:

Trevor Gregory, Curt Clements, and Brittany Rideout the Mitchell Lesperance Memorial Bursary in the amount of $100 each, awarded to deserving graduates from the Alternate Education program.

Scott, Chasidy, and Katie White will make a presentation:

Matthew Birt, Chad Greencorn, Lucas Lesperance, Dylan MacIntyre, and Stephanie MacPhee a Jordan White Memorial Bursary in the amount of $500 each.

Marilyn Dunphy will make a presentation:

Morgan Leyte the $500 Doreen Hughes Memorial Scholarship, awarded to a student going into Nursing with a strong spiritual side who is a hard worker.

Bonnie Townshend will make a presentation:

Kate MacDonald the $500 scholarship donated by the Fortune Community Centre awarded to a student from the former Fortune School District who has the highest average in Grade 12.. 

Maureen Campbell will make the following presentation:

Anna McInnis – a $500 bursary donated by the Rotary Club of Montague to a student furthering her education and who has worked hard to achieve success.

David Perry, representing the Royal Canadian Legion, will make the following presentations:

Julia O’Hanley – the Royal Canadian Legion Souris Branch #3 Memorial Scholarship of $300, awarded to a deserving student going on to post-secondary study and who is related to a veteran, and a $200 Poppy Fund Bursary.

Kristine Buckland, Bryce Cahill, Sarah Holland, and Rebeccah O’Keefe a Poppy Fund Bursary, valued at $200 each.

Sarah Flynn – the Sunshine Award in memory of Sandra MacDonald valued at $300, awarded to the graduating student who brought the most pleasantness to class every day

Larry LeBlanc will present the following award:

Ben MacNeill the Tom Nicholls Award of $100, recognizing the academic and athletic achievements of a Powerlifting graduate.  This year’s recipient has consistently maintained a presence on the Honour Roll, while winning both a provincial and Canadian championship - and setting 15 national records - during the year.

In addition to the numerous prizes and awards handed out this evening, it should be noted that 26 of our grads are participating in the Community Service Bursary Program.  This program allows students to earn tuition credits while volunteering with non-profit and non-political local organizations.  These credits can later be used to help pay tuition fees at a post-secondary institution.  Volunteer hours and credits may continue to be collected until August 31st of their graduating year.

 

Valedictory - Matthew Birt


This brings the evening’s program to an end. 

We would like to offer a sincere thank you to the following:
    to the individuals and organizations who contributed scholarships, bursaries, plaques and prizes presented this evening;
    to the musicians of the SRHS band for providing tonight’s music;
    to Mark Haines and Mike Kissel for their assistance with the grad song and sound system tonight;
    to Mr. Colin Lavie and the Rink Committee for making their facilities available to us; 
    to the staff of SRHS who contribute in many ways to graduation;
    and to all family and friends gathered here this evening for your kind attention.


Recessional 


 

SRHS Home

Graduations from Other Years