SOURIS REGIONAL SCHOOL

GRADUATION EXERCISES

JUNE 22, 2017

 

Processional 

Playing of "O Canada" -  Souris Regional School Band, under the direction of Mr. Darren Chaisson 


Platform guests:

Lynne MacPhee
, vice-principal of Souris Regional School and MC for this evening
Sharon McIntosh
, principal of Souris Regional School
Dr. Lori Cheverie, our guest speaker for this evening
Wendy Bernier, Director of Human Resources, Public Schools Branch
Adrienne Montgomery Murchison
, representing the University of Prince Edward Island

Ross Young, International Student Coordinator, Holland College
Ann Marie MacDonald, vice-principal of Souris Regional School


Welcome - Keir Hennessey

Theme Song
- "Don’t Blink", sung by members of this year's graduating class

Greetings on behalf of the English Language School Board - Wendy Bernier

Principal's Address
-
Sharon McIntosh

Presentation of Diplomas and Awards


The recipient of the Governor-General's Medal is the Grade 12 student with the highest average upon graduation, based on all Grade 11 and Grade 12 courses as listed on the student’s official transcript and as required by the Government of Canada.  The Governor-General’s Medal is awarded this year to Alyson MacCormack


Graduates who have achieved the three highest averages in their Grade 12 year. This average is based on the student’s English 621 mark, plus five other academic Grade 12 courses. 

This year, we had a tie for highest standing in Grade 12.  We will call these two graduates to the stage to be recognized in alphabetical order.

Graham Ching, Little Harbour: an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving highest standing in Grade 12, a $250 prize donated by Main Street Pharmasave, a $250 prize donated by Cox and Palmer, a $200 school prize for highest standing in math and physics, a $100 Silver Threads Prize awarded to a most deserving student, a $50 Russell Ching Ltd. Prize awarded to a deserving student from Eastern Kings Consolidated, a $50 prize donated by Kingsboro Baptist Church, and certificates for highest standing in Physics 621, Math 611B, Math 621B, and Music 621, and for second highest standing in English 621.

Alyson MacCormack, Red Point: an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving highest standing in Grade 12, the Dr. Tom and Mrs. Melissa Bronaugh Bursary of $500 for highest standing in Biology 621, a $250 prize donated by MacPhee’s Market, a $200 prize donated by BioVectra for highest standing in chemistry, the John A. McMillan QC Prize of $250 for highest standing in English 621, a $200 prize donated by St. Francis de Sales Parish, a Souris Co-op Prize of $125, a $100 Silver Threads Prize awarded to a student excelling in leadership, a $100 prize donated by the Honourable Lawrence MacAulay, awarded to the student contributing the most to student government while maintaining high academic standing, a $50 prize donated by St. Margaret’s Parish, a certificate of achievement in recognition as the 2017 Souris Regional Schulich* Leader Nominee, demonstrating excellence in the pursuit of science, technology, engineering, and math, a Student-Athlete Academic Medal for the top female student-athlete, and certificates for highest standing in Biology 621, English 621, Chemistry 621, and second highest standing in Physics 621, Math 611B, and Math 621B.

Breanna Allen, Souris: an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving third highest standing in Grade 12, a $250 prize donated by the Souris Lions Club, a $200 prize donated by the Public Schools Branch, a $200 prize donated by Dr. Stephen O’Brien, a Souris Co-op Prize of $125, a $100 school prize, a $50 prize donated by Kingsboro Baptist Church, a $50 prize donated by South Lake Christian Church, and certificates for third highest standing in Chemistry 621, Math 621B, Math 611B, and Music 621.


The following students have met the requirements for graduation at Souris Regional School.
Honours diplomas are awarded to students who have completed 23 credits, achieved an average of 80% or over in six Grade 12 subjects, including English and no more than two electives. 

Ryan Acorn, Fortune: an Honours Diploma, and certificates for third highest standing in Agriscience 801 and Automotive 801E.

Samantha Arseneau, Bear River: an Honours Diploma, the Joe and Kay MacIsaac Scholarship of $250, awarded to a student from Bear River displaying constant and sustained effort, a $100 prize donated by the Eastern Kings Early Learning Academy for a graduate who has achieved success through constant effort, a $100 prize for the SRS yearbook co-editor, a $50 CAFÉ prize for the student achieving the highest mark in French, a $50 prize donated by St. Margaret’s Parish, and certificates for highest standing in French 621 and third highest standing in Biology 621 and English 621.  Sam placed seventh in her class.

Max Cahill, Souris West: an Honours Diploma, the Main Street Home Hardware Building Centre Prize of $100, awarded to the student with a high average in a full module vocational shop program, and certificates for highest standing in Welding 801B and Welding 801C, and third highest standing in Automotive 801E.

Luke Chaisson, Souris: an Honours Diploma, the Chad Chaisson Memorial Plaque and Prize of $100, awarded to a graduate who best portrays qualities of leadership, athletics and social activity while maintaining good academic standing, a $50 prize donated by St. Mary’s Parish, and certificates for highest standing in Automotive 801E, second highest standing in Welding 801A, and for third highest standing in Math 621A.

Alex Chapman, Little Harbour: an Honours Diploma, a $100 prize donated by Chapman Bros. Construction, a $100 prize donated by Allen J. MacPhee Law Corporation, and a $50 prize donated by St. Mary’s Parish.

Riley Clinton, Grant Road: a Diploma, and a $50 school prize.

Monica Daley, Souris Line Road: an Honours Diploma, a Souris Co-op Prize of $125, a school prize of $100, certificates for highest standing in Cooperative Work Studies 601A and for third highest standing in Math 801, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Nick Deagle, Sheep Pond: an Honours Diploma, the $200 Margaret LaVie Slattery Prize, a $100 prize donated by the Souris Council Knights of Columbus to a deserving student who, through hard work and determination, has achieved academic success, the George A. Leard Memorial Prize of $90 awarded for highest standing in Island history and who is continuing education, a $50 prize donated by St. Mary’s Parish, and certificates for highest standing in History 621B and Peer Helping 601.

Sarah Anne Dixon, Fortune Bridge: an Honours Diploma, a $100 school prize, certificates for highest standing in Math 621A and second highest standing in Biology 621, and a certificate for Constant and Sustained Effort.  Sarah placed tenth in her class.

Riley Flynn, Souris West: an Honours Diploma, the Canada Tuna Cup Challenge Prize of $500, awarded to a graduate with a parent involved in the fishery and who is going on to college or university in a marine-related field or Science, a $250 prize donated by the Souris Lions Club, a Souris Co-op Prize of $125, the Main Street Home Hardware Building Centre Prize of $100, awarded to the student with a high average in a vocational shop program, the Fisherpersons Memorial Bursary of $75, awarded to a student with high academic standing and who is the son or daughter of a fisherperson, a Student-Athlete Academic Medal for the top male student-athlete, and certificates for second highest standing in Welding 801B and Music 621.  Riley tied for fifth place in his class.

Bailee Ford, St. Charles: a Diploma, a Souris Co-op Prize of $125, and a $50 prize donated by St. Mary’s Parish.

Fiona Greer, Munns Road: an Honours Diploma, the $200 Stewart McKelvey Prize, a $100 prize donated by the Souris Council Knights of Columbus to a deserving student who, through hard work and determination, has achieved academic success, and a certificate for third highest standing in French 621.  Fiona tied for fifth place in her class.

Carrie Jane Hennessey, St. Catherines: a Diploma, the Sunshine Award in memory of Sandra MacDonald valued at $300, awarded to the graduating student who brought the most pleasantness to class every day, the Peter Davis Memorial Prize of $50 awarded to the graduate who was the most helpful to other students and to the community as a whole, a certificate for second highest standing in Phys. Ed. 621, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Keir Hennessey, St. Catherines: an Honours Diploma, a $500 bursary donated by the Montague Rotary Club to a student furthering his education and who has worked hard to achieve success, a $100 Silver Threads Prize awarded to a student excelling in volunteering, a CPF Core French prize of $50, certificates for highest standing in Political Studies 621 and second highest standing in French 621, and a certificate for Constant and Sustained Effort.  Keir placed fourth in his class.

Blake Jamieson, Little Pond: an Honours Diploma, a $200 school prize, and certificates for highest standing in Automotive 801C and 801E.

Edwin Jenkins, Grumps Road, Little Pond: a Diploma, and a $50 school prize.

Heather Jennings, New Zealand: an Honours Diploma, a $150 prize donated by Rollo Bay Holdings, a $100 school prize, and a Student-Athlete Academic Certificate.

Jasmine Laybolt, Souris: a Diploma, the Erma Stewart Memorial Award of $100 and plaque awarded to a student who contributes to the community through genuine volunteer service and has worked hard to achieve academic success, a $50 prize donated by St. Mary’s Parish, a Student-Athlete Academic Certificate, and a Certificate for Constant and Sustained Effort.

Parker MacAulay, Souris: a Certificate.

Alexander MacDonald, Souris: an Honours Diploma, the Canada Tuna Cup Challenge Prize of $500, awarded to a graduate with a parent involved in the fishery and who is going on to college or university in a marine-related field or Science, and a $100 prize donated by the Souris Council Knights of Columbus to a deserving student who, through hard work and determination, has achieved academic success.

Dylan MacDonald, St. Charles: a Diploma, and a $50 school prize.

Kain MacDonald, Chepstow: a Certificate, and a $50 school prize.

Renee MacGregor, Kingsboro: an Honours Diploma, a $50 Russell Ching Ltd. Prize awarded to a deserving student from Eastern Kings Consolidated, and a $50 prize donated by Kingsboro Baptist Church.

Tessa MacKinnon, Selkirk: an Honours Diploma, a $100 prize for the SRS yearbook co-editor, a $50 prize donated by South Lake Christian Church, a $50 school prize, and a certificate for third highest standing in History 621B.

Matthew MacLaren, Lower Rollo Bay: an Honours Diploma, the MacKenzie Builder Services Prize of $200, awarded to a student continuing in a trades-related program, a Souris Co-op Prize of $125, and a $50 prize donated by Kingsboro Baptist Church.

Jacob Manning, Bothwell: a Certificate, a $100 prize donated by the East Point Craft Shop, and a $50 prize donated by St. Columba Parish.

Ila Matheson, Albion Cross: an Honours Diploma, a $250 prize donated by Black Pond Farms for a student pursuing a career in an agriculture-related field, a High School Agriscience Prize of $200, awarded to the student who best demonstrates abilities, interest, and a strong commitment to the agricultural industry, a $50 prize donated by Kings United Pastoral Charge, a certificate for highest standing in Agriscience 801, and a certificate for Constant and Sustained Effort.  Ila placed ninth in her class.

Conor McCarville, Souris: an Honours Diploma, and a certificate for second highest standing in Cooperative Work Studies 602A.

Kayla McCloskey, Fortune Road: a Diploma, a $250 prize donated by Nadine Robertson to a deserving female graduate attending post-secondary, who displays constant and sustained effort to achieve academic success, the St. Alexis CWL Prize of $100, a $50 school prize, and certificates for highest standing in Family Living 621 and third highest standing in Phys. Ed. 621.

Kaitlyn McInnis, MacKinnon’s Point Road, Little Harbour: an Honours Diploma, the $200 Alvin Paquet Memorial Scholarship, awarded to a deserving son or daughter of a Co-op member, a $100 prize donated by Dr. Colin Jack, a Student-Athlete Academic Certificate, and certificates for highest standing in Phys. Ed. 621 and third highest standing in Peer Helping 601 and Math 621A.

Joshua McIntosh, Souris River Road: a Diploma, the Dr. Percy Lorne Lavers Memorial Trust prize of $300, awarded to a student demonstrating good academic standing, character and general progress, and a $100 school prize.

Brandon O’Brien, Souris: an Honours Diploma, a $50 prize donated by St. Mary’s Parish, and a certificate for Constant and Sustained Effort.

Christopher Outhouse, Souris: an Honours Diploma, the Anne MacDonald Prize of $300, awarded to a student who plans to pursue their education and who has maintained solid academic standing, a Souris Co-op Prize of $125, the Harbourview Training Centre Prize of $100, awarded to a student pursuing study in the Human Services field and who demonstrates an understanding of persons with an intellectual disability while treating them with compassion, a $50 prize donated by St. Mary’s Parish, a $50 prize donated by the Bluefin Restaurant, a Student-Athlete Academic Certificate, and certificates for highest standing in Math 621A, and second highest standing in History 621B, Peer Helping 601 and Family Living 621.  Chris placed eighth in his class.

Rylen Peters, St. Charles: a Certificate, and a certificate for highest standing in Cooperative Work Studies 602A.

Alex Robertson, Souris: an Honours Diploma, a $100 prize donated by DeltaWare Systems, a $50 prize donated by Kingsboro Baptist Church, and a certificate for second highest standing in Agriscience 801.

Kaitlyn Rose, Red Point: an Honours Diploma, the QEH Internal Medicine Group Scholarship of $500, awarded to a student pursuing post-secondary education with a positive work ethic and drive for success, an Eastern Kings Community Council Scholarship of $500, awarded to a student from the Eastern Kings community furthering their education, a $50 prize donated by Kingsboro Baptist Church, and a certificate for Constant and Sustained Effort.

Darian Wakaluk, Souris: a Diploma, and a $50 school prize.

Alex Wilson, Souris Line Road: a Certificate, and a certificate for second highest standing in Cooperative Work Studies 602A.


Introduction of Guest Speaker - Tessa MacKinnon

Guest Speaker - Lori Cheverie

Thank-you to Guest Speaker -
Alyson MacCormack


Presentation of Scholarships

I will ask Mrs. McIntosh to present the first scholarship.

Graham Ching -- the Percy and Helen Murphy Renewable Scholarship donated by Dr. Regis and Mrs. Joan Duffy valued at $3000, awarded to the student graduating with the highest academic standing from Souris Regional entering UPEI.                                                                              

We invite Adrienne Montgomery Murchison to make the following presentations from the University of Prince Edward Island.

Graham Ching -- a UPEI Leaders of Tomorrow Scholarship valued at $2000, and a UPEI Guaranteed Entrance Award of $3000.

Samantha Arseneau -- a UPEI Guaranteed Entrance Award of $2000.

Nick Deagle -- a UPEI Guaranteed Entrance Award of $1000.

Christopher Outhouse -- a UPEI Guaranteed Entrance Award of $1000.

Heather Jennings – a UPEI Guaranteed Entrance Award of $1000, the Dr. Julian Jaynes Memorial Entrance Scholarship of $1000, awarded to a first-year student intending to major in Psychology at UPEI, and the John H. Bell County Scholarship of $185, awarded to a deserving student. 

Kayla McCloskey – the Dr. Julian Jaynes Memorial Entrance Scholarship of $1000, awarded to a first-year student intending to major in Psychology at UPEI, a UPEI Guaranteed Entrance Award of $500, and the John H. Bell County Scholarship of $185, awarded to a deserving student. 

Riley Flynn -- a UPEI Guaranteed Entrance Award of $500.

Carrie Jane Hennessey -- a UPEI Guaranteed Entrance Award of $500.

Kaitlyn Rose -- a UPEI Guaranteed Entrance Award of $500.

Kaitlyn McInnis -- a UPEI Guaranteed Entrance Award of $500, and an H. Wade MacLauchlan Raised Expectations Award valued at $1000.  

Several students have received scholarships from colleges or universities not represented here tonight.  I will ask Wendy Bernier to present congratulatory letters to these students.

Alyson MacCormack – a Mount Allison University Enhanced Entrance Scholarship valued at $5000, renewable at $5000 for three additional years.

Ila Matheson– a Dalhousie University Entrance Scholarship valued at $2000, and a Residence Scholarship of $1500, renewable at $3000 in second year.

Alexander MacDonald – a Dalhousie University Entrance Scholarship of $750.

Sarah Dixon – a St. Mary’s University Scholarship valued at $500, and renewable at $1000 for three additional years.

Keir Hennessey – a University of New Brunswick Governor Thomas Carleton Scholarship valued at $1000.

Jasmine Laybolt – a University of New Brunswick Governor Ward Chipman Founder’s Scholarship valued at $500.

I will now ask Ross Young to make the next presentations on behalf of Holland College.

Max Cahill – a Samuel Holland Entrance Award for PEI Students valued at $3000.

Ryan Acorn – a Partners in Value Scholarship valued at $1000, a Connolly Financial Lock Llewellyn Memorial Scholarship of $500, and the $600 Town of Souris Scholarship, presented to a student with a minimum average of 75%, indicating an aptitude for a Holland College program, and demonstrating community and volunteer involvement.

Matthew MacLaren – a Partners in Value Scholarship valued at $1000.

Souris Credit Union has donated $174,300 to deserving Souris students since the inception of their bursary program.  At this time, I invite Paul MacNeill to make the bursary presentations, valued at $1800 each.

Nick Deagle:  a Souris Credit Union Ltd. Scholarship.

Heather Jennings:  a Souris Credit Union Ltd. Scholarship.

Kaitlyn McInnis: a Souris Credit Union – Eleanor Clinton Memorial Bursary.

Breanna Allen: a Margaret MacDonald Memorial Bursary.       

Alex Chapman:  a Wayne D. Kane Honorarium.

Bailee Ford: the Abby Chaisson Memorial Bursary.

I would ask Mrs. McIntosh to present the following awards.

Ila Matheson: a Provincial Credit Union Scholarship valued at $1500.

Samantha Arseneau:  the Canadian Parents for French Concours* Bursary in the amount of $2000.

Heather Jennings and Carrie Jane Hennessey:  a Marguerite Bourgeoys Bursary valued at $1200.

Chris Outhouse -- the PEI Fishermen’s Association Member Scholarship of $1000, awarded to a graduate accepted into an accredited post-secondary institution.

Nick Deagle – a Knights of Columbus Scholarship valued at $1500, and renewable at $1500 for three additional years. 

I would now ask Albert Fogarty, representing the Saint Dunstan’s University Board of Governors, to present the next scholarship.

Christopher Outhouse and Bailee Ford – an SDU Board of Governors Saint Dunstan High School Award valued at $1000.  

I will now ask Joan Dennis, representing PEI Mutual, to make the next presentation.

Keir Hennessey -- the PEI Mutual Trust Scholarship in the amount of $1000.

The following major awards were selected on the basis of June grades and therefore were unavailable at the time of printing the program.  I would ask Mrs. McIntosh to present these awards.

Carrie Jane Hennessey – the Catherine and Melvin McQuaid Memorial Scholarship in the amount of $1000, awarded to the student registered at UPEI who has demonstrated a sense of community or school commitment through school activities or volunteer work.

Max Cahill – the Cahill Construction Scholarship valued at $1000, presented to a deserving, hard-working student.

Max is also awarded the Kaylee Dawn Jackson Memorial Bursary in the amount of $1000, awarded to a deserving Souris Regional graduate who has the ability to inspire others with their courage, has shown concern and encouragement to fellow students, has shown constant and sustained effort to maintain good academic standing during their high school years, and has been accepted to and plans to attend Holland College.

Sarah Dixon – a $500 scholarship donated by the Fortune Community Centre awarded to a student from the former Fortune School District.

I now invite Denis Thibodeau, representing the Souris Harbour Authority Inc., to present the following award.

Brandon O’Brien – the Souris Harbour Authority Scholarship of $1000, awarded to a student furthering her education in a marine-related program who has shown constant and sustained effort.

I would now ask Brian Brown to make a presentation.

Jasmine Laybolt – the Paula Brown Memorial Scholarship valued at $1000, presented to a graduate of SRS who is going to further study at university and who has demonstrated leadership in sports and other extra-curricular activities while maintaining high academic standing.

I now ask Katie White to make the next presentations.

Luke Chaisson:  the Jordan White Memorial Bursary of $500, awarded to a student with a passion for an automotive-related trade.

I would now ask Laura Lee Noonan to present the following award.

Christopher Outhouse -- the Clifford Ford Memorial Prize of $500, awarded to a student who demonstrated hard work and dedication.

I would now ask Claire Gallant, representing the Royal Canadian Legion, to present the following awards.

Brandon O’Brien – the Royal Canadian Legion Souris Branch #3 Memorial Scholarship of $300, awarded to a deserving student going on to post-secondary study and who is related to a veteran, and a Poppy Fund Bursary of $200.                                                                                                                     

Breanna Allen, Heather Jennings, Kaitlyn McInnis, and Chris Outhouse:  a Poppy Fund Bursary, valued at $200 each.

I would now ask Mr. Larry LeBlanc to make the next presentations.

Parker MacAulay – the Mitchell Lesperance Memorial Bursary in the amount of $300, awarded to a deserving graduate.

Ila Matheson – the Claude Dixon Prize of $100, awarded to a graduate from a farm family who has demonstrated the qualities of hard work and a sense of humour.

I would now invite Alyson and Mallory MacCormack to come to the stage and present the next award.

Ryan Acorn - the Danny MacCormack Memorial Bursary of $250, awarded to an SRS graduate pursuing a college education in a trades-related field who has displayed a love of sport and a strong work ethic.

I now ask Joanne Groslouis & Shelly MacDonald, representing the Girl Guides of Canada, PEI Council, to make the next presentation. 

Alyson MacCormack – the Honourable Marion L. Reid Award of $100 and plaque, awarded to an active Senior Branch member who has contributed to Guiding over and above expectations, has been active in volunteer service in her community, and who exemplifies the Guide Promise and Law in her daily living.

I now invite Rebecca Chapman to make the next presentation.

Kaitlyn McInnis - the Ralph Manning Prize of $100, awarded to a graduating student going to university and entering a kinesiology program.

I would ask Jeff Chapman, representing the PEI Roadbuilders Association, to make the next presentation.

Graham Ching -- a $100 prize donated by the PEI Roadbuilders Association awarded for scholastic achievement.

In addition to the many prizes and awards handed out this evening, it should be noted that 12 of our grads are participating in the Community Service Bursary Program.  This program allows students to earn tuition credits while volunteering with non-profit and non-political local organizations.  These credits can later be used to help pay tuition fees at a post-secondary institution.  Volunteer hours and credits may continue to be collected until June 30th of their graduating year.

 

Valedictory - Christopher Outhouse


We would like to offer a sincere thank you to the following:
    to the individuals and organizations who contributed scholarships, bursaries, plaques and prizes presented this evening;
    to the musicians of the Souris Regional School band for providing tonight’s music;
    to Mark Haines and Mike Kissel for their assistance with the grad song and sound system tonight;
    to Mr. Ken Birt and the Rink Committee for making their facilities available to us; 
    to the staff of Souris Regional School who contribute in many ways to graduation;
    and to all family and friends gathered here this evening for your kind attention.


Recessional 


 

Souris Regional Home

Graduations from Other Years