SOURIS REGIONAL SCHOOL

GRADUATION EXERCISES

JUNE 21, 2018

 

Processional 

Playing of "O Canada" -  Souris Regional School Band, under the direction of Ms. Shelly Hanson


Platform guests:

Lynne MacPhee
, vice-principal of Souris Regional School and MC for this evening
Sharon McIntosh
, principal of Souris Regional School
Gail MacInnis, our guest speaker for this evening
Wendy Bernier,
Director of Human Resources, Public Schools Branch
Bernadette Murphy,
representing Dr. Regis and Mrs. Joan Duffy
Larry Hammell
, Dean of Graduate Studies, representing the University of Prince Edward Island
Scott Carter
, Student Recruitment Officer, representing the University of New Brunswick
Michael Dimitroff
, Manager of International Business Development (North America), representing Holland College
Ann Marie MacDonald, vice-principal of Souris Regional School


Welcome - Jacy McMillan

Theme Song
- "Days Go By", sung by members of this year's graduating class

Greetings on behalf of the English Language School Board - Wendy Bernier

Principal's Address
-
Sharon McIntosh    

Special Presentation to Principal Sharon McIntosh - Ann Marie MacDonald    

Presentation of Diplomas and Awards


The recipient of the Governor-General's Medal is the Grade 12 student with the highest average upon graduation, based on all Grade 11 and Grade 12 courses as listed on the student’s official transcript and as required by the Government of Canada.  The Governor-General’s Medal is awarded this year to Ben MacDonald


Graduates who have achieved the three highest averages in their Grade 12 year. This average is based on the student’s English 621 mark, plus five other academic Grade 12 courses. 

Ben MacDonald, East Point: an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving highest standing in Grade 12, an Eastern Kings Community Council Scholarship of $500, awarded to a student from the Eastern Kings community furthering their education, the Dr. Tom and Mrs. Melissa Bronaugh Bursary of $500 for highest standing in Biology 621, a $250 prize donated by MacPhee’s Market, a $200 prize donated by BioVectra for highest standing in chemistry, a $200 school prize for highest standing in math and physics, a $100 Silver Threads Prize awarded to a most deserving student, a certificate of achievement in recognition as the 2018 Souris Regional Schulich Leader Nominee, demonstrating excellence in the pursuit of science, technology, engineering, and math, and certificates for highest standing in Biology 621, Physics 621, French 621, Math 611B, Math 621B, and Chemistry 621, and for second highest standing in English 621 and Music 621.

Logan Rose, Kingsboro:  an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving second highest standing in Grade 12, the John A. McMillan QC Prize of $250 for highest standing in English 621, a $250 prize donated by Cox and Palmer, a $225 prize donated by Main Street Pharmasave, a $100 school prize, a $100 prize donated by the Honourable Lawrence MacAulay, awarded to the student contributing the most to student government while maintaining high academic standing, a $100 prize donated by DeltaWare Systems for high standing in computer science, a $100 Silver Threads Prize awarded for excellence in leadership, a $50 prize donated by Kingsboro Baptist Church, the 2018 Loran Scholar Semi-Finalist Certificate based on evidence of character, service, and leadership, and certificates for highest standing in English 621, second highest standing in Chemistry 621, and third highest standing in Math 611B, Math 621B, and French 621.

Sarah Blaisdell, Souris: an Honours Diploma, an engraved plaque for achieving third highest standing in Grade 12, the QEH Internal Medicine Group Scholarship of $500, awarded to a student pursuing post-secondary education with a positive work ethic and drive for success, a $200 prize donated by the Public Schools Branch, a $100 prize donated by Allen J. MacPhee Law Corporation, a CPF Core French prize of $50, a Student-Athlete Academic Medal for the top female student-athlete, certificates for third highest standing in French 621 and Biology 621, and a certificate for Constant and Sustained Effort.


The following students have met the requirements for graduation at Souris Regional School.
Honours diplomas are awarded to students who have completed 23 credits, achieved an average of 80% or over in six Grade 12 subjects, including English and no more than two electives. 

Randy Antle, Bear River: an Honours Diploma, a $500 bursary donated by the Montague Rotary Club to a student furthering his education and who has worked hard to achieve success, the Chad Chaisson Memorial Plaque and Prize of $100, awarded to a graduate who best portrays qualities of leadership, athletics and social activity while maintaining good academic standing, the George A. Leard Memorial Prize of $90 awarded to the graduate with highest standing in Island history and who is continuing education, a $50 school prize, a Student-Athlete Academic Medal for the top male student-athlete, and certificates for second highest standing in Biology 621 and History 621B, and for third highest standing in Music 621 and English 621. Randy placed fourth in his class.

Brittney Blackett, Souris: an Honours Diploma, the Peter Davis Memorial Prize of $50 awarded to the graduate who was the most helpful to other students and to the community as a whole, an Academic Diploma Program completion certificate, and a certificate for highest standing in Co-operative Work Studies 601.

Marcus Cahill, New Zealand: a Certificate, and certificates for highest standing in Math 801, Automotive 801B and Automotive 801C, and for third highest standing in Welding 801D.

Raymond Cahill, Souris West: an Honours Certificate, and certificates for highest standing in Math 621A and Creative Multimedia 801.

Richelle Carpenter, Rollo Bay: a Diploma, a $100 prize donated by Vernon d’Eon Fishing Supplies to a graduate from a fishing family, and a $50 school prize.

Tyler Carter, Souris Line Road: a Certificate, and a certificate for third highest standing in Biology 801.

Lacey Conway, Souris: an Honours Diploma, a $100 prize donated by the PEI Roadbuilders Association awarded for scholastic achievement, and certificates for highest standing in English 631, second highest standing in Creative Multimedia 801, and for third highest standing in Phys. Ed. 801.

Tyson Dingwell, Eglington: a Certificate.

Cayla Enslow, Souris Line Road: a Diploma, and a school prize of $50, awarded to a student who has overcome obstacles to graduate and persevere.

Colby Enslow, Souris Line Road: a Certificate.

Julie Fahey, Souris West:  an Honours Diploma, the Erma Stewart Memorial Award of $100 and plaque awarded to a student who contributes to the community through genuine volunteer service and has worked hard to achieve academic success, and certificates for highest standing in Art 601 and second highest standing in Math 621A.

Faith Flynn, Eglington: an Honours Diploma, a $100 prize donated by the Eastern Kings Early Learning Academy for a graduate who has achieved success through constant effort, and a certificate for third highest standing in Art 601.

Grady Gallant, Souris:  an Honours Diploma, a $250 prize donated by the Souris Lions Club, and a certificate for third highest standing in Economics 621.  Grady tied for eighth place in his class.

Heather Gauthier, St. Charles: a Diploma, an Academic Diploma Program completion certificate, a $200 prize donated by East Point Craft Shop to a deserving female attending post-secondary who displays constant and sustained effort and has worked hard to achieve academic success, and a $50 prize donated by South Lake Christian Church.

Bradley Keus, Monticello: an Honours Diploma, the $200 Margaret LaVie Slattery Prize, a $100 prize donated by Chapman Bros. Construction, and a certificate for third highest standing in Physics 621.

Victoria King, Souris: a Certificate.

Alyssa Lutz, Souris West: a Certificate, a $100 prize donated by the Souris Council Knights of Columbus to a deserving student who, through hard work and determination, has achieved academic success, and a certificate for highest standing in Biology 801.

Chandler MacAulay, Bayfield: a Diploma, the Main Street Home Hardware Building Centre Prize of $100, awarded to the student with a high average in a full module vocational shop program, and a certificate for third highest standing in Automotive 801C.

Tanner MacAulay, Souris: a Certificate, a $50 school prize, and a certificate for highest standing in Math 621K.

Denver MacCormack, St. Margarets: a Certificate, a $50 school prize, and a certificate for third highest standing in Creative Multimedia 801.

Christopher MacDonald, Monticello:  an Honours Diploma, a $250 prize donated by the Souris Lions Club, a $200 prize donated by Dr. Stephen O’Brien, and certificates for second highest standing in Physics 621, Math 611B, Math 621B, and Automotive 801A, and for third highest standing in Chemistry 621. Christopher placed sixth in his class.

Cole MacDonald, Selkirk: a Diploma, the Main Street Home Hardware Building Centre Prize of $100, awarded to the student with a high average in a full module vocational shop program, and a certificate for highest standing in Welding 801D.

Emily MacDonald, Souris: an Honours Diploma, the $200 Stewart McKelvey Prize, a $100 prize donated by Dr. Colin Jack, a $100 prize donated by the Souris Council Knights of Columbus to a deserving student who, through hard work and determination, has achieved academic success, and a certificate for Constant and Sustained Effort.

Hannah MacDonald, Monticello: a Diploma, and certificates for third highest standing in Phys. Ed. 801 and Peer Helping 601.

Madeline MacDonald, Monticello: a Diploma, a $50 prize donated by South Lake Christian Church, and a certificate for second highest standing in Phys. Ed. 801.

Owen MacDonald, Albion Cross: a Certificate.

Sarah MacDonald, Monticello: a Diploma, and the Canada Tuna Cup Challenge Prize of $500, awarded to a graduate with a parent involved in the fishery and who is going on to college or university in a marine-related field or Science.

Noah Manning, St. Charles: an Honours Diploma, the Canada Tuna Cup Challenge Prize of $500, awarded to a graduate with a parent involved in the fishery and who is going on to college or university in a marine-related field or Science, and a $100 prize donated by Vernon d’Eon Fishing Supplies to a graduate from a fishing family. Noah placed tenth in his class.

Clarke McCarville, St. Charles: a Diploma, the $200 Mel MacPhee Memorial Prize, donated by Camilla MacPhee and family, presented to a deserving student going into business at Holland College or UPEI and displaying entrepreneurial and leadership skills, and a certificate for third highest standing in Music 621.

Carson McCormack, New Zealand: a Certificate.

Miranda McKinnon, Fortune Bridge: an Honours Diploma, and a $100 prize donated by Vernon d’Eon Fishing Supplies to a graduate from a fishing family.

Jacy McMillan, Souris West: a Diploma, the Harbourview Training Centre Prize of $100, awarded to a student who participated in the Leadership class inclusion program and who demonstrates a genuine acceptance and understanding of persons with an intellectual disability, a $50 prize donated by the Bluefin Restaurant, and a certificate for third highest standing in Phys. Ed. 621.

Denver McNeill, Souris: a Diploma, a $100 prize donated by the East Point Craft Shop to a deserving student, and a certificate for second highest standing in Math 621K.

Gracie Mooney, St. Catherines Road: an Honours Diploma, a $100 Silver Threads Prize awarded to a student excelling in volunteering, an Academic Diploma Program completion certificate, and certificates for highest standing in Peer Helping 601 and third highest standing in Co-operative Work Studies 601.

Zoe O’Regan, New Zealand Road, Souris West:  an Honours Diploma, a $500 bursary donated by the Montague Rotary Club to a student furthering her education and who has worked hard to achieve success, the Anne MacDonald Prize of $300, awarded to a student who plans to pursue their education and who has maintained solid academic standing, a certificate for highest standing in Music 621, and a certificate for Constant and Sustained Effort. Zoe placed seventh in her class.

Michael Patey, Munns Road: a Diploma, and a $50 Russell Ching Ltd. Prize awarded to a deserving student from Eastern Kings Consolidated.

Jesse Peters, Bear River:  an Honours Diploma, the Joe and Kay MacIsaac Scholarship of $250, awarded to a student from Bear River displaying constant and sustained effort in history, a certificate for third highest standing in History 621B, and a certificate for Constant and Sustained Effort. Jesse placed fifth in his class.

Lucas Rafuse, Souris: an Honours Diploma, the MacKenzie Builder Services Prize of $200, awarded to a student continuing in a trades-related program, a PEI Industrial Technology Association Bursary of $100, presented to a deserving student pursuing a career in the skilled trades, and certificates for highest standing in Phys. Ed. 621, second highest standing in Co-operative Work Studies 601, Automotive 801C, and Welding 801B, and for third highest standing in Math 621A.

Brett Robertson, Red Point: a Diploma, a $250 prize donated by Black Pond Farms for a student pursuing a career in a business-related field, a $50 Russell Ching Ltd. Prize awarded to a deserving student from Eastern Kings Consolidated, and a $50 prize donated by Kingsboro Baptist Church.

Bianca Roche, Souris: an Honours Diploma, the Dr. Percy Lorne Lavers Memorial Trust prize of $300, awarded to a student demonstrating good academic standing, character and general progress, a $100 school prize, the Fisherpersons Memorial Bursary of $75, awarded to a student with high academic standing and who is the son or daughter of a fisherperson, and certificates for highest standing in French 621 and second highest standing in Peer Helping 601.  Bianca tied for eighth place in her class.

Riley Roche, Bay Fortune: a Diploma, and a $50 prize donated by Kings United Pastoral Charge.

Samantha Winters, Souris: a Diploma, a $100 prize donated by the Souris Council Knights of Columbus to a deserving student who, through hard work and determination, has achieved academic success, and a certificate for highest standing in Co-operative Work Studies 602.


Introduction of Guest Speaker - Brittney Blackett

Guest Speaker - Gail MacInnis

Thank-you to Guest Speaker - Brittney Blackett


Presentation of Scholarships

I will ask Bernadette Murphy to present the first scholarship.

Randy Antle – the Percy and Helen Murphy Renewable Scholarship donated by Dr. Regis and Mrs. Joan Duffy valued at $3000, awarded to the student graduating with the highest academic standing from Souris Regional entering UPEI, and renewable at $3000 for three additional years.       
                                                                     

We invite Larry Hammell to make the following presentations from the University of Prince Edward Island.

Randy Antle – a Celebrating Student Achievement Award of $2000.

Jesse Peters – a UPEI Leaders of Tomorrow Scholarship of $2000, and a Celebrating Student Achievement Award of $2000.

Christopher MacDonald – the Ed & Pat Lawlor Award in Math & Computational Sciences in the amount of $1000, a TD Bank Entrance Scholarship of $1000, and a Celebrating Student Achievement Award of $1000.  Christopher is not in attendance this evening to receive these awards.

Zoe O’Regan – a Rotary Club of Montague Scholarship of $1000, renewable at $1000 for three additional years, a Celebrating Student Achievement Award of $1000, and a Canadian Parents for French Concours Bursary of $2000.

Noah Manning – the Evelyn M. Cudmore Memorial Scholarship of $880, the John H. Bell County Scholarship of $195, and a Celebrating Student Achievement Award of $1000.  Please note that the final award was unavailable at the time of printing the program.

Bradley Keus -- a Celebrating Student Achievement Award of $1000.

Bianca Roche – an H. Wade MacLauchlan Raised Expectation Award of $625, and a Celebrating Student Achievement Award of $500.

Raymond Cahill – a Celebrating Student Achievement Award of $500. 

Jacy McMillan – a Celebrating Student Achievement Award of $500.   

It should be noted that UPEI Entrance Scholarships may be renewable for up to four years and can vary in future amount, depending upon academic performance.

I would now ask Scott Carter, representing the University of New Brunswick, to present the next scholarship.

Ben MacDonald – the Kay & John Richardson Memorial Scholarship in the amount of $8000 and renewable at $8000 for three additional years, awarded to a student beginning the Bachelor of Science in Engineering program at UNB.

Several students have received scholarships from colleges or universities not represented here tonight.  I will ask Wendy Bernier to present congratulatory letters to these students.

Riley Roche – the Stephen and Ella Steeves Scholarship from Crandall University valued at $1910, the Agnes Simmons Memorial Scholarship of $1015, a Dean’s Leadership and Service Scholarship of $750, the Dean’s Colburne Campus Housing Scholarship valued at $750, and a Board of Governor’s Pyke Entrance Scholarship of $500.

Grady Gallant – a University of Kings College Entrance Scholarship of $3000.

Logan Rose – a University of Ottawa Guaranteed Entrance Award of $3000.

Sarah Blaisdell – a St. Thomas University Achievement Award of $1250, renewable at $1250 for three additional years.

Brittney Blackett – a St. Mary’s University Entrance Scholarship of $1000, renewable at $1000 for three additional years.  Please note that this scholarship was unavailable at the time of printing the program.

I will now ask Michael Dimitroff to make the next presentations on behalf of Holland College.

Lucas Rafuse –
a Samuel Holland Entrance Award for PEI Students in the amount of $3000, and the $600 Town of Souris Scholarship, presented to a student with a minimum average of 75%, indicating an aptitude for a Holland College program, and demonstrating community and volunteer involvement.

Chandler MacAulay – a Princess Auto Foundation Entrance Award of $1250.

Cole MacDonald – a Princess Auto Foundation Entrance Award of $1250.

Clarke McCarville – a Partners in Value Student Award valued at $1000.

Souris Credit Union has donated $185,100 to deserving Eastern Kings students since the inception of their bursary program.  At this time, I invite Paul MacNeill and Tammy Daley to make the bursary presentations, valued at $1800 each.

Cole MacDonald:  a Souris Credit Union Ltd. Scholarship.

Noah Manning:  a Souris Credit Union Ltd. Scholarship.

Lucas Rafuse:  a Souris Credit Union – Eleanor Clinton Memorial Bursary.

Sarah Blaisdell:  a Wayne D. Kane Honorarium.

Raymond Cahill:  the Abby Chaisson Memorial Bursary.

I would ask Mrs. McIntosh to present the following awards.

Sarah Blaisdell:  a Marguerite Bourgeoys Bursary valued at $1200.

Zoe O’Regan:  a Marguerite Bourgeoys Bursary valued at $900.

Noah Manning and Richelle Carpenter:  the PEI Fishermen’s Association Member Scholarship of $1000 each, awarded to a graduate accepted into an accredited post-secondary institution.

I would now ask Albert Fogarty, representing the Saint Dunstan’s University Board of Governors, to present the next scholarship.

To Raymond Cahill – an SDU Board of Governors Saint Dunstan High School Award valued at $1000.

The following major awards were selected on the basis of June grades and therefore were unavailable at the time of printing the program.  I would ask Mrs. McIntosh to present these awards.

Jacy McMillan the Catherine and Melvin McQuaid Memorial Scholarship in the amount of $1000, awarded to the student registered at UPEI who has demonstrated a sense of community or school commitment through school activities or volunteer work.

Jacy McMillan and Gracie Mooney:  a Cahill Construction Scholarship of  $500 each, presented to deserving students attending post-secondary who have shown perseverance and drive through the Community Service Bursary Program.

Clarke McCarville:  the Kaylee Dawn Jackson Memorial Bursary of $1000, awarded to a deserving Souris Regional graduate who has the ability to inspire others with their courage, has shown concern and encouragement to fellow students, has shown constant and sustained effort to maintain good academic standing during their high school years, and has been accepted to and plans to attend Holland College.

Logan Rose the Mereggie Scholarship in the amount of $2000, in honour of Reggie MacDonald, SRHS Class of 1984, awarded to a deserving SRS student enrolled in an engineering, math, science or dental program who has maintained a minimum average of 80% or higher.  

I would now ask Joyce O’Brien to make the next presentation.

Lucas Rafuse - the Chelcie McGregor Memorial Scholarship in the amount of $2000, plus a $500 Holland College tuition credit, presented to a SRS graduate pursuing a college education who possesses persistence and determination, and has a zest for life.

I would now ask Leona Jackson-Deveau to make a presentation.

Emily MacDonald – the Tyler MacPhee Memorial Bursary valued at $1000, presented to a graduating Souris Regional student who has been accepted at St. Francis Xavier University and who has demonstrated a love of life shown through kindness, compassion and comradery towards her peers.

I now invite Denis Thibodeau, representing the Souris Harbour Authority Inc., to present the following award.

Riley Roche – the Souris Harbour Authority Scholarship of $1000, awarded to a student furthering his education in a biology-related program who has shown constant and sustained effort.

I would now ask Brian Brown to make a presentation.

Brittney Blackett – the Paula Brown Memorial Scholarship valued at $1000, presented to a graduate of SRS who is going to further study at university and who has demonstrated leadership in sports and other extra-curricular activities while maintaining high academic standing.

I would now ask Robert Godfrey to come forward to make the next presentation.

Raymond Cahill – the Stephen Turner Memorial Fund in the amount of $740 awarded to a deserving PEI student enrolled in or attending UPEI, Holland College or Collège Acadie who has demonstrated leadership in or dedication to community or community groups and is active in political organizations and/or community development initiatives.

I now invite Amber Townshend, representing the Fortune Community Centre, to present our next award.

Jesse Peters – a $500 scholarship donated by the Fortune Community Centre awarded to a student from the former Fortune School District.

I would now ask David Perry and Joyce Perry, representing the Royal Canadian Legion, to present the following awards.

Raymond Cahill and Brittney Blackett – the Royal Canadian Legion PEI Command Bursary in the amount of $500 each. 

Heather Gauthier – the Royal Canadian Legion Souris Branch #3 Memorial Scholarship of $300, awarded to a deserving student going on to post-secondary study and who is related to a veteran, and a Poppy Fund Bursary.                                                                                                                                  

Bianca Roche, Sarah Blaisdell, Jesse Peters, and Bradley Keus: a Poppy Fund Bursary, valued at $200 each.

Logan Rose -- the Sunshine Award in memory of Sandra MacDonald valued at $300, awarded to the graduating student who brought the most pleasantness to class every day.

I now invite David Fraser, representing the Souris Co-op, to make the next presentations.

Sarah Blaisdell -- the $200 Alvin Paquet Memorial Scholarship, awarded to a deserving son or daughter of a Co-op member.

Brittney Blackett, Raymond Cahill, Richelle Carpenter, Heather Gauthier, Sarah MacDonald, Brett Robertson, and Bianca Roche: a Souris Co-op Prize of $125 each.

I now invite Kathryn and Gina McIntosh to come to the stage for the next presentations.

Randy Antle and Sarah MacDonald: the Kevin McIntosh Memorial Bursary of $150 each, awarded to a dedicated basketball player who demonstrates constant and sustained effort in academics and is furthering education.

I now ask Francis White to make the next presentation.  

Marcus Cahill -- the Jordan White Memorial Bursary of $200, awarded to a student with a passion for an automotive-related trade.

I would now ask Mr. Larry LeBlanc to make the next presentations.

Colby Enslow and Tyson Dingwell – the Mitchell Lesperance Memorial Bursary in the amount of $250 each, awarded to a deserving graduate.

Ben MacDonald – the Claude Dixon Prize of $100, awarded to a graduate from a farm family who has demonstrated the qualities of hard work and a sense of humour.

Sarah MacDonald - the Ralph Manning Prize of $100, awarded to a graduating student going to university and entering a kinesiology program.

I would now invite Alyson and Mallory MacCormack to present the next award.

Chandler MacAulay - the Danny MacCormack Memorial Bursary of $250, awarded to an SRS graduate pursuing a college education in a trades-related field who has displayed a strong work ethic.

I now ask Brady McCloskey to present the next award.

Sarah Blaisdell – a $200 prize donated by Brady McCloskey Photography, awarded to a deserving SRS student continuing with post-secondary education in a creative field.

I now invite Genevieve Ouellette to come forward and make the next presentation.

Ben MacDonald -- a $50 CAFÉ prize for the student achieving the highest mark in French.

In addition to the many prizes and awards handed out this evening, it should be noted that 11 of our grads are participating in the Community Service Bursary Program.  This program allows students to earn tuition credits while volunteering with non-profit and non-political local organizations.  These credits can later be used to help pay tuition fees at a post-secondary institution.  Volunteer hours and credits may continue to be collected until June 30th of their graduating year.

 

Valedictory - Logan Rose


We would like to offer a sincere thank you to the following:
    to the individuals and organizations who contributed scholarships, bursaries, plaques and prizes presented this evening;
    to the musicians of the Souris Regional School band for providing tonight’s music;
    to Mark Haines and Mike Kisel for their assistance with the grad song and sound system tonight;
    to Mr. Ken Birt and the Rink Committee for making their facilities available to us; 
    to the staff of Souris Regional School who contribute in many ways to graduation;
    and to all family and friends gathered here this evening for your kind attention.


Recessional 


 

Souris Regional Home

Graduations from Other Years